Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDAV ve SDE Geleneksel İftarı 18 Mayıs'ta gerçekleşti
Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı ve Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün geleneksel iftarı 18 Mayıs günü Sayıştay Gölbaşı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.
19 Mayıs 2018 17:13
A-
A+

 

İftar programına Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ve eski Kültür Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’nun yanı sıra, Stratejik Düşünce ve Vakfı Başkanı Selahattin Yener, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, Enstitü Başkan Yardımcıları Alper Tan, Sinan Tavukcu, çok sayıda akademisyen, komutan, işadamı, enstitü ve vakıf yöneticileri, çalışanları ve aileleri katıldı. İftar program Kültür Bakanlığı Sanatçısı Ali Toprak’ın Tasavvuf Musikisi konseriyle devam etti.

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı Başkanı Selahattin Yener, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Stratejik Düşünce Vakfımızın ve Enstitümüzün mütevellisi, yöneticileri, çalışanları, değerli misafirler, hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz. Mübarek Ramazan ayında iftar davetimize icabet ettiğiniz, bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ediyorum” dedi. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün amaç ve faaliyetlerine yönelik kısa bir açıklama yapan Yener, Stratejik Düşünce Enstitüsünün milletin inançları, değerleri ve geleceğiyle ilgili gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra bölgesel sıkıntılar ve İslam Dünyasının sıkıntılarıyla da ilgili çalışma ve tespitler yaptığının ilgili akademisyen arkadaşlarımız tespitler yapmakta. Gerek analizler gerekse çalıştaylar şeklinde daha da derinlemesine araştırarak rapor şekline getirmektedirler. Bu raporlar Devletimizin, Hükümetimizin uygulamaya geçirebileceği raporlardır” dedi.

Kafkasyalı: "Değerlere zarar vermeksizin ihtiyaç duyulan stratejik düşüncelere katkı sağlayacağız"

Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı yaptığı konuşmada,  “Bu mübarek ayda böyle bir organizasyon yapma imkânını ve nimetleri bizlere veren, bizleri bir arada toplayan Allah’a hamdolsun. Bu kadar güzel insan, bu kadar değerli misafir Stratejik Düşünce Enstitüsünün yeni döneminde yapacağı çalışmalara maddi ve manevi destek verecekler. Bunun ilk adımı olarak da bu iftar programında bizlerle oldular. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yeni dönemde milletin içinde bulunduğu şartları değerlendirip değerlere zarar vermeksizin varlığını sürdürmek adına ve devletin içinde bulunduğu uluslararası sistemin değerlerini zarara uğratmaksızın ihtiyaç duyacağı stratejik düşüncelere katkı sağlamak için çalışmalar gerçekleştireceğini vurgulayan Kafkasyalı, gerçekleştirilen çalışmaların iç politika, dış politika, ekonomi, siyaset, hukuk, savunma ve güvenlik, sivil toplum ve medya gibi çok yönlü alanlarda olacağını ifade etti.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise gerçekleştirdiği konuşmada, Stratejik Düşünce Enstitü’nün yeniden faaliyete geçmesi ve çalışmaları hakkında, “Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün bu stratejik dönemde, yeniden faaliyet başlamış olması dünyamız açısından ülkemiz açısından ve devletimiz açısından oldukça önemli. Biz bu çalışmalara çok büyük önem atfetmekteyiz ve onların başarılı olmaları için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini düşünmekteyiz” dedi.

Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca ise hislerini şu cümlelerle ifade etti, “Stratejik Düşünce Enstitüsünün Türk düşünce tarihine, siyasi tarihine ve gerçekten de devlet hayatına, millet hayatına getirdiği çok olumlu etkiler ve düşünceler, yenilikler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu başarılı çalışmaları gerçekleştiren hem vakfın hem de Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün başkan, yönetici ve araştırmacılarını gerçekten en kalbi duygularımla tebrik ediyorum” dedi.

Yalçın Topçu: "Stratejik Düşünce Enstitüsü yeni döneminde çok daha faydalı olacak"

Kültür ve Turizm eski bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu yaptığı konuşmada, “Değerli vakıf başkanıma, saygıdeğer enstitü başkanıma, Yargıtay Başkanıma, Başsavcımıza, hanımefendilere, beyefendilere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve şahsım adına en kalbi duygularla selamlarımı ve saygılarımı arz ediyorum” dedi.

Düşünce Enstitülerinin günümüzde çok önemli yerler olduğunun altını çizen Topçu, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün ülkeyle ve ülke meselelerinin yanı sıra dünya meseleleri ile ilgili de çok ciddi fikirler ürettiğini ve faydalı olduğunu belirtti. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yeni döneminde yeni yönetimiyle çok daha fazla faydalı olacağını belirten Topçu, “hem ülkemiz hem medeniyet coğrafyamız çok zor dönemlerden geçiyor. Ama biz inşallah birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan üstesinden geleceğiz. Tefekkür ve düşünceyle ilgili bizim medeniyetimiz düşünceye tefekkür diyor ve bununla ilgili birçok hadis var. Bunu burada uzun uzun anlatacak değilim. Ama bize emredilen tefekkür etmemizdir, düşünmemizdir. Kâinatta olanlar hakkında, yaratılanlar hakkında, etrafımızda olanlar hakkında… Düşünce çok büyük bir ibadettir” sözleriyle duygu ve düşüncelerini ifade etti.