Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Romanya Cumhurbaşkanı'nın Stratejik İşler ve Uluslararası Güvenlik Eski Müsteşarı Iulian Chifu SDE’yi Ziyaret Etti
26 Kasım 2021 17:15
A-
A+

Romanya’nın uluslararası ilişkiler ve güvenlik çalışmaları alanında önde gelen kuruluşlarından olan Çatışma Önleme ve Erken Uyarı Merkezi Başkanı Doç. Dr. Iulian Chifu Stratejik Düşünce Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Aynı zamanda birçok önemli görevde bulunan ve 2011-2014 yılları arasında Romanya Cumhurbaşkanı'nın Stratejik İşler ve Uluslararası Güvenlik Müsteşarı olarak görev yapan Chifu, Stratejik Düşüce Enstitüsü’nde SDE Başkanı Doç. Dr. Güray Alpar, SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan ve SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kıdemli Albay (E) Mithat Işık’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa Birliği, NATO, bölgesel konular konuşuldu, enstitüler arası yapılabilecek çalışmalar istişare edildi.

Iulian Chifu Hakkında

Chifu, Bükreş Ulusal Siyasi ve İdari Çalışmalar Okulu'nda doçenttir. Bükreş Çatışma Önleme ve Erken Uyarı Merkezi'nin kurucusudur. 2011-2014 yılları arasında Romanya Cumhurbaşkanı'nın Stratejik İşler ve Uluslararası Güvenlik Müsteşarı olarak görev yaptı. Romanya Senatosu Başkan Yardımcısı'nın Dış Politika, Güvenlik ve Savunma Danışmanı olarak görev yaptı (2006-2011). Sağlık Güvence Kurumu Başkanı Danışmanı (1998-2000), araştırmacı ve gazeteci (1991-1998), BBC Dünya Servisi, Romanya Servisi muhabiri (1991-1995). Çatışma Analizi, Kriz Karar Verme ve Sovyet sonrası Uzay konularında uzmanlaşmıştır. İngiltere, King's College London'da Enerji ve Kaynak Güvenliği Merkezi - EUCERS'ın yönetim kurulu üyesi, Journal CBRNE-Terrorism-Newsletter, Atina, Yunanistan'ın Uluslararası Danışma Komitesi üyesidir.

Romanya Transatlantik Komitesi Casa NATO Koordinasyon Konseyi üyesi. Çatışmalar, kriz, Sovyet sonrası uzay ve enerji güvenliği üzerine 30'dan fazla kitabın yazarı ve ortak yazarıdır.,

Bay Chifu, Romanya'da ve yurtdışında incelemelerde, dergilerde ve gazetelerde çok sayıda makale yazdı,çok sayıda kitaba imza attı.

En önemli kitapları şunlardır: Post Sovyet Space: Identity Reloaded (ingiliz/rom), Bucharest, Politeia SNSPA Publishing House, 2005, Russia's Foreign Policy in Putin's Era, Curtea Veche Publishing House, Ocasional paper, CPCEW, Bucureşti-Kiev-Chişinău, 2007, Transitional Societies(engl), CRISMART SNDC, Stokholm, 2007, (Britta Ramberg ile), Societal Security in the Trilateral Region Romanya-Ukrayna-Moldova Cumhuriyeti/Securitate societală în regiunea trilateralei România-Ucraina-Republica Moldova, (rom/ingiltere), Curtea Veche Yayınevi, Bükreş, 2008, Transdinyester'de hızlı bir çözümün “Çığır Açan Krizi”, kriz karar vermede bilişsel bir kurumsal yaklaşım(ingiliz), Curtea Veche Yayınevi, Bükreş, 2008, Kriz yönetimi in Transitional Societies(rom), Rao, Bükreş, 2008, (Britta Ramberg ile), The Russian-Gürcü Savaşı. Kriz karar verme sürecine bilişsel bir kurumsal yaklaşım(ingiliz), Curtea Veche Yayınevi, Bucureşti, 2009 (Oazu Nantoi ve Oleksandr Sushko ile birlikte), Moldova demokrasi ve istikrar yolunda(ingiliz, rom), Editura Cartier, 2005, NATO ve Yeni Stratejik Konsept. Romanya'nın öncelikleri(ingiltere), Curtea Veche Yayınevi, Bükreş, 2009, , Moldova Cumhuriyeti'nde Güvenlik Kararı(rom), Curtea Veche Yayınevi, Bükreş, 2009, Rus-Ukrayna gaz krizi, 2009(tr/ucr) , Avrupa-Atlantik İşbirliği Enstitüsü, Kiev 2010, Rus-Gürcü Savaşı ve karar vericilerin tepkileri(rom), Curtea Veche Printing House, 2010, Energy Security in the Wider Black Sea Region(engl), Curtea Veche Printing House, 2010 , Romanya, Moldova Cumhuriyeti ve Ukrayna'da Rusya Algısı(ingiliz), Curtea Veche Matbaası, 2010, Stratejik Düşünce, Romanya Akademi Basımevi Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Bükreş, 2013.. diğer yazarlarla birlikte aşağıdaki kitaplar: Iulian Chifu, Oazu Nantoi, Oleksandr Sushko, Romanya'da Rusya algısı, Moldova Cumhuriyeti, Ukrayna/Percepţia Rusiei în Romanya, Republica Moldova şi Ucraina, Curtea Veche Yayınevi, Buchare st, 2010. Iulian Chifu, Oana Popescu, Bogdan Nedea, Geniş Karadeniz Bölgesinde Din ve Çatışma radikalleşmesi ve şiddet, Romanya Akademisi Yayınevi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Bükreş, 2012.