Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Kenan Evren 12 Eylül Darbesi’ni 7 Ay Önce Söylemiş
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kd. Albay (E) Mithat Işık 12 Eylül Darbesi’nin bilinmeyenlerini anlattı.
29 Şubat 2020 12:41
A-
A+

Kd. Albay (E) Mithat Işık SDE’nin haftalık “Cumartesi Sohbeti” programında 12 Eylül 1980 Darbesi ile ilgili anılarını paylaştı. Kahvaltılı sohbet programına TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek başta olmak üzere askerler, bürokratlar, diplomatlar, akademisyenler ve gazeteciler katıldı. 

“Erzurum’da Şubat-1980’de Aksalur Tatbikatı yapılacaktı. Ben de o tatbikattan sorumluydum. Kenan Evren de tatbikatı izlemek için Erzurum’a geldi. Birtakım komutanlarla görüşürken ‘Bayrak Planının hazırlığı belirli bir safhaya geldi demişti. Ben “Bayrak Planı” ifadesini daha sonra 11 Eylül’de dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in ağzından bir kez daha duydum ve anladım ki “Bayrak Planı” denilen şey 12 Eylül Darbesiymiş”

O dönem Yüzbaşı olan Mithat Işık Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis Paşa’nın talimatıyla ihtilalden iki gün önce Başbakanlık ve bakanlıkları teftiş için görevlendirilmiş. 11 Eylül saat 17:00’de ise Eşref Bitlis Paşa “TSK yönetime el koyacak” açıklamasını yapmış.

Işık şöyle anlatıyor:

“9 Eylül günü Eşref Bitlis Paşa bana ‘Bakanlıklarda arama yapılacak sen bir önden teftiş yap gel’ dedi. Ben de 10 Eylül günü tabancam üzerimde eski Başbakanlık binasına gittim. Birini ziyarete geldim diyerek içeri girdim. Karşılaştığım yaşça büyük bir kişiye ‘Merak ettim geziyorum’ dedim o da sağ olsun bana her yeri gezdirdi. Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Demiryollarını da gezdim. 10 Eylül günü Eşref Bitlis’e gerekli açıklamaları yaptım. Sonrasında ‘Bir Binbaşı geldi’ dediler. Binbaşı ‘Beni sizin emrinize verdiler’ dedi. Ben de ‘Nasıl olur ben yüzbaşıyım siz binbaşı’ dedim. Sonra birkaç üst rütbeli daha geldi bu şekilde. Eşref Paşa ‘Sen onların rütbesine bakma onlar senin emrinde görev yapacak’ dedi. Ertesi gün ise yani 11 Eylül günü ‘Saat 17:00’de komutan konuşma yapacak’ dediler. Yemekhanede konuşma yapan Eşref Bitlis Paşa gece 00:00 itibariyle TSK’nın yönetime el koyacağını söyledi. ‘Bu bir grubun bir zümrenin işi değil emir komuta zinciri içinde “Bayrak Planı” adı altında yapılıyor’ dedi. O zaman duyduğum ‘Bayrak Planı’ ifadesini ben 7 ay önce Aksalur Tatbikatı sırasında Kenan Evren başka bir komutana bahsederken onun ağzından da duymuştum. Evren ‘Bayrak Planının hazırlığı belirli bir safhaya geldi’ demişti”