Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
II. Uluslararası Kafkasya’nın Geleceği Kongresi
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ile Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde “II. Uluslararası Kafkasya’nın Geleceği Kongresi” düzenlenecektir.
27 Nisan 2022 15:28
A-
A+

11-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonunda, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ile Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde “II. Uluslararası Kafkasya’nın Geleceği Kongresi” düzenlenecektir.

Kongrenin düzenlenme amacı; Uluslararası sistemde yaşanan hızlı değişimi müzakere ederek, bunun Kafkasya ve çevresindeki bölgelere olan etkisini anlamlandırmak ve bu bölgelerde işbirliği ile barış ve istikrarı sağlayacak strateji, bilgi birikimi ve gelecek vizyonunu ortaya koymaktır.

Kongrede en üst düzeyde, diplomatik ve akademik olarak tartışılan konuların ve ortaya konulan görüşlerin söz konusu bölgelerde; kültürel paylaşım ve iletişim açısından öneriler sunması, ihtilaflara çözüm yolları önermesi, bölgesel güvenliğe yönelik yeni ufuklar açması, ülkeler arasındaki ekonomi, ulaşım ve enerji alanında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik tekliflerde bulunması açısından faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

Kongreye Kafkasya bölgesinde yer alan ülkelerle birlikte, Avrupa ve Asya kıtasından yaklaşık 15 ülkenin Büyükelçisinin konuşmacı olarak katılması planlanmıştır. 40 ülkenin Türkiye Büyükelçilerinin katılması beklenen kongre kapsamında; ilk gün açılış ve protokol konuşmaları ile ilgili ülke büyükelçilerinin sunumlarının yapılması planlanmaktadır. Kongrenin ikinci günü ise davetli ülkelerin Düşünce Kuruluşu Başkanlarının ve akademisyenlerin de katılacağı oturumlarda;

- Yeni Uluslararası Sistem Arayışları

- Bölgesel İhtilaflar ve Çözüm yolları

- Kafkasya’da Barış-İstikrar ve Siyasi İlişkiler

- Bölgesel Güvenlik ve Yeni Ufuklar

- Kafkasya’da Ekonomik İlişkiler, Ulaşım ve Enerji Güvenliği

- Kültür, İletişim ve Etkileşim konularında paneller düzenlenecektir.

Kongrenin son günü kongre kapsamına uygun olarak hazırlanan bildiriler, Genç Araştırmacılar Çalıştayı’nda sunulacaktır.

 

Kongre programına ulaşmak için tıklayınız.

Click for the program