Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Cumartesi Sohbeti'nde Bu Hafta: Prof. Dr. Yasin Aktay
SDE YİK Üyesi ve Ak Parti Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin aktay 'Cumartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğuydu. Konu başlığı ise Malezya'da gerçekleşen Kuala Lumpur Zirvesi'ydi.
28 Aralık 2019 12:29
A-
A+

Geçtiğimiz haftalarda Malezya Cumhurbaşkanı Mahathir Muhammed’in girişimiyle İslam aleminin sorunlarının çözümü ve İslam medeniyetinin yeniden şekillenmesi için Kuala Lumpur’da mini bir İslam zirvesi gerçekleştirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da o zirveye katılmıştı.

Kuala Lumpur Zirvesi'ne katılan SDE YİK Üyesi ve Ak Parti Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay Cumartesi Sohbeti'nin konuğuydu. Zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aktay, zirvede islam Dünyasının sorunlarının ele alındığını, bu sorunların  "Barış, Güvenlik ve Savunma", "Adalet ve Özgürlük", "Kalkınma ve Egemenlik", "Ticaret ve Yatırım", "Teknoloji ve İnternet Yönetimi", "Kültür ve Kimlik" ve "Doğruluk ve İyi Yönetim" başlıkları altında tartışıldığını söyledi.

Zirvede alınan kararların Müslümanların yaşadığımız dünyada ve bu dünyanın geleceğinde hak ettikleri yeri nasıl alacakları ve dünyada İslam’ın barış, adalet ve insanlık onurunu merkeze alan değerleriyle nasıl etkili olabileceğine dair ciddi çalışmaların koordine edilmesini önerdiğini söyledi. 

Yasin Aktay, "Elbette bu sorunu İslam dünyasının yöneticilerinin aynı şekilde hissettiklerini söylemek de mümkün değil.O yüzden hissedenlerin girişimi, hissetmeyenleri de zamanla harekete geçirip bir sancağın etrafında toplar." dedi. Aktay sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Zirve’nin Başkanı Malezya Cumhurbaşkanı Mahathir Muhammed’in toplantıların sonucunda kendi imzasıyla yayınladığı bir deklarasyon oldu. Bu deklarasyonun en dikkat çekici kısmı Zirve’nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Merhum Necmettin Erbakan’ın daha önce başlatmış olduğu D8’e vurgu yaparak Zirveyi bu gibi İslam ülkeleri arasındaki mevcut ittifakların ekonomik işbirliğine yönelik çabaların alternatif değil onları tamamlamaya çalışan stratejik bir işbirliği olduğunu vurgulaması ve tüm Müslümanları, ülkeleri ve aktörleri bunlara katılmaya davet etmesiydi."

Prof. Dr. Yasin Aktay,  Kuala Lumpur Zirvesi’nde tespit edilen bütün alanlarla ilgili katılımcı ülkeler arasında ortak çalışma grupları ve sorun takip sistemi oluşturulması kararlaştırıldığını belirtti.