Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Cumartesi Sohbeti'nde Bu Hafta: Prof. Dr. Vedat Bilgin
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Cumartesi Sohbeti'nde konuştu...
01 Şubat 2020 13:16
A-
A+

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde her hafta düzenlenen Cumartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuşmacısıydı. Bilgin “Uluslararası sistemin değişimi ve Türkiye” konu başlığı altında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Vedat Bilgin, Osmanlı İmparatorluğu sonrası değişen dünya düzeninin tahlilini yaptı. İmparatorluk sonrası sömürgecilik ve emperyalizmin hâkim olduğu dünyada artık yeni bir değişime gidildiğini vurgulayan Bilgin, “Rusya’nın toparlanması, Çin’in ekonomik anlamda atılımı, Hindistan, Malezya örnekleri, Asya Kaplanları (Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Güney Kore) ülkelerindeki uyanış dünyada bir değişim mi oluyor sorusunu gündeme getirdi.  Dünya sıralamasında ilk 5 değişmeye başladı. Batının ekonomisi azalırken başka ülkelerin ekonomileri hızla büyüyor. Bundan 20 sene sonra ekonomik güç Batıda olmayacak.” dedi.  

“Küreselleşme ABD’nin öncülüğünde başlatılan bir süreçti ancak artık ABD bunu yönetemiyor”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, dünyada yıllarca süper güç olarak görülen ABD’nin kendi oluşturduğu yapıyı artık yönetemediğinin altını çizdi.

“ABD emperyalist ilişkilerle ülkeleri ekonomik denetim altına alıyor, istikrarsızlaştırıyor, iç savaş çıkarıp kendi yönetimi altına alıyordu. Artık ABD görünen o ki bölüyor, parçalıyor ama yönetemiyor. Afganistan, Irak, Güney Amerika bunun en iyi örnekleri… Çünkü ABD değişen dünya düzenine eski politikalarla cevap veriyor. Küreselleşme ABD’nin öncülüğünde başlatılan bir süreçti ancak artık ABD bunu yönetemiyor”

“Artık Batıya mecbur değiliz alternatiflerimiz var.”

Peki, sistem değişirken Türkiye ne yapıyor? Prof. Dr. Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “one minute” çıkışıyla farklı bir yola girdiğini söyledi.

“Dünyada yeni bir sistem kuruluyor ve bu sistemin merkezinin Batı olmayacağı kesin. Türkiye de bu değişen sistemde kendisine yeni yollar açıyor. Artık Batıya mecbur değiliz alternatiflerimiz var. Rusya’dan S-400’lerin alınması bunun en güzel örneği. S-400 sadece iyi bir savunma sistemi olduğu için alınmadı. Aslında Türkiye savunma sistemini Rusya’dan alarak ABD’ye bu ticareti kabul ettirdi.”

“Eski sistemin kurumları değişen dünya düzenine nasıl ayak uyduracak?”

Sistemin değişimi Birleşmiş Milletler’i fonksiyonsuz bıraktı. Eski sistemin kurumları ya yeni sistem tarafından yeniden kurulacakya da ortadan kalkacak. “Dünya 5’ten Büyüktür”eski sistemin artık geride kaldığının işaretidir. Bunlar ya daha anlamsız hale gelecek ya da kendilerini yenileyecektir. Sadece BM değil, Dünya Bankası ve IMF için de böyle…”