Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Cumartesi Sohbeti’nde Bu Hafta: Prof. Dr. Mehmet Paçacı
Eski Vatikan Büyükelçisi ve AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı “İslam’a Karşı Siyaset ve İslam Karşıtlığı” başlıklı değerlendirmelerini seçkin bir dinleyici kitlesiyle paylaştı.
25 Ocak 2020 13:28
A-
A+

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde her hafta düzenlenen Cumartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuşmacısı Eski Vatikan Büyükelçisi ve AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, konusu ise “İslam’a Karşı Siyaset ve İslam Karşıtlığı” idi. Prof. Dr. Paçacı Batı’nın İslam ve Müslümanlara bakış açısını anlattı.

“Batı’da herhangi bir ülkede Müslümanlara yönelik işlenen suç, sadece adli vaka olarak görülebiliyor. Bu iki taraf arasında bir husumetten kaynaklanmış diye not düşülüyor. Sonra siz “Bu ülkede İslamofobi var” dediğinizde “Hayır işte kayıtlar burada” diyerek yaklaşıyorlar. Azınlık olarak o ülkelerde yaşayan Müslümanlar haklarını çiğnetmemeli. Uluslararası hukuku da göz önüne alarak çeşitli kuruluşlara başvuruda bulunmalılar.”

Paçacı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Avrupa’da bir Müslüman karşıtlığı muhakkak var ama demokrasi ve hukuk da var. Avrupa bunu kendi içinde korumak zorunda. Hiçbir ülkesi ırkçı ülke olarak yaftalanmak istemez… Müslüman diasporasının bunu öğrenmesi lazım. Uygun dil ve yaklaşımla kurumları kullanarak bununla mücadele etmek mümkün”

AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı “İslam ülkelerinin İslamofobiye bakışları nasıl ve bir mücadeleleri söz konusu mu?” sorusuna ise;

“Pakistan, Endonezya ve Malezya’yı ayrı tutarak Körfez ülkelerinin farklı bir imaj oluşturma çabası var. Batıyı İslamofobik olmakla itham etmekte çekinen Körfez ülkeleri, İslami radikalizmi, aşırıcılığı rahatlıkla suçlayabiliyor.”