Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Cumartesi Sohbeti'nde Bu Hafta: Prof. Dr. Hüseyin Bağcı
04 Ocak 2020 12:47
A-
A+

2020 yılının ilk Cumartesi Sohbeti’nin konuğu ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı idi. Bağcı “Yeni Yılda Tecrübeler ve Umutlar” başlığı altında Türkiye dış politikasının dünü, bugünü ve yarınını değerlendirdi. Hüseyin Bağcı’nın kıymetli sohbetine askerler, diplomatlar, gazeteciler ve akademisyenler katıldı.

Bağcı Türkiye’nin ABD, Rusya ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini yeniden düzenlemesi ve Asya penceresini yeniden değerlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Ayrıca ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, yapılan bir araştırmaya göre Dünya genelindeki 16 kriz çatışma bölgesinin 14’ünde Türkiye’nin olduğunu söyledi. “Biz dünyanın güç merkezlerinden biri değiliz ancak dengeleri belirleyen ülkelerden biriyiz” diyen Bağcı, “Sorunlarımızın olduğu bilinciyle ancak umutlarımızı kaybetmeden ilerlemeliyiz” değerlendirmesinde bulundu. 

Hüseyin Bağcı, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesini de değerlendirdi.

"İran'da 35 milyon Türk var. Savaş çıkarsa bu insanların gideceği iki yer var: Türkiye ve Azerbaycan. Bu büyük göç dalgasını göz önünde bulundurmak ve bunu gündemde tutmak lazım. İran büyük bir ülke, olaya mollalar olarak değil büyük İran devleti olarak bakmak lazım. Bölgesel güç olmak isteyen üç ülke var; İran, Türkiye ve Suudi Arabistan... Türkiye'nin Irak politikaları çok önemli. Irak ve İran konusunda yanlış yapmamak lazım.Olayı iyi bilen insanlara danışmak Dışişleri Bakanlığı dökümanlarına güvenmek lazım. Artık kendi dökümanlarımıza ulaşabiliyoruz. Önceden İngilizlerin yazdıklarıyla öğrenyorduk. Katar'ın Suudiler tarafından işgal edilmesini Türkiye engelledi. Katarın vefa borcu devam edecek."