Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Cumartesi Sohbeti'nde Bu Hafta: Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim
SDE'nin Cumartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim'di.
07 Aralık 2019 13:11
A-
A+

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde Cumartesi Sohbeti'nin konuğuydu. Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan'da güncel gelişmeler, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri, bölge sorunlarını seçkin bir dinleyici kitlesine değerlendirdi. 

Türkiye-Azerbaycan arasındaki ticari, siyasi ve askeri işbirliklerini değerlendiren Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, "Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde anlaşma olmaksızın da ilişkiler yürütülebilir. Karar verme noktasında da "Tek millet iki devlet" düşüncesi ile hareket edilirse yazılı bir anlaşma yapılmadan da süreçler yürütülebilir" dedi.  

Azerbaycan'ın diğer bölge ülkeleri ile olan ilişkilerini de değerlendiren Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, "Azerbaycan çok stratejik bir konumda olduğu için sık sık dışarıdan müdahalelere maruz kalmıştır. Her zaman tehditler altında kalmış olmasına rağmen hiçbir zaman çekingen bir devlet olmamıştır." diye konuştu. 

SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, Azerbaycan Büyükelçisi'ne hediye takdim etti.