Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Çin Halk Cumhuriyeti Barış ve Silahsızlanma Enstitüsü’nden SDE’ye Ziyaret
25 Ekim 2019 14:40
A-
A+

Çin Halk Cumhuriyeti’nden Barış ve Silahsızlanma Enstitüsü (Chinese People’s Association for Peace and Disarmament, CPAPD) Stratejik düşünce Enstitüsü'nü ziyaret etti. Genel Sekreter An YueJun, Araştırmacı Shen Fang SDE ekibiyle bir araya geldi. 

Çin heyetini SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı ve SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan'ın yanısıra SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı Tümgeneral (E) Dr. Güray Alpar, SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kd. Albay (E) Mithat Işık, SDE Medya ve STK Koordinatörü Bülent Erandaç ve SDE Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı Dr. Hatice Çelik karşıladı. 

Gündemde gerek bölgesel gerek uluslararası konular vardı. İki enstitü de bu konularda kendi düşüncelerini ve beklentilerini ortaya koydu. 

Keşmir hakkında görüşlerini paylaşan YueJun, bu meselenin de tıpkı Filistin-İsrail konusunda olduğu gibi sömürgecilerden kalma onların yarattığı bir sorun olduğunu düşündüğünü belirtti. 

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına da değinen YueJun Çin’in savaşmaktan korkmadığını ve uzun vadede bu meselesinin ABD’ye ciddi zarar vereceğini söyledi.

1985 yılının Haziran ayında Pekin’de kurulan Barış ve Silahsızlanma Enstitüsü, 1000’in üzerinde siyasetçi, akademisyen ve uzmanlardan oluşan üyeye sahip. 90 ülkede yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşu ve düşünce merkezleri ile iletişim ve işbirliği halinde olan enstitü, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyine de danışmanlık yapmakta.