Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mennan’dan SDE'ye Ziyaret
29 Ocak 2021 20:06
A-
A+

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mennan Stratejik Düşünce Enstitüsü’nü ziyaret etti. Mennan, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE ) Başkanı Emekli Tümgeneral Doç.Dr. Güray Alpar, SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan, Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı  Dr. Gökberk Durmaz ile görüştü. Bu yıl Bangladeş’in Bağımsızlık Hareketi’nin 50. Yılı. Görüşme sırasında kardeş Bangladeş halkının gösterdiği özverili ve kahramanca mücadele tekrar hatırlanırken, şehitler rahmetle anıldı.

Büyükelçi Mennan, bölgesel ve küresel boyutta barışa dair girişimlerde çok büyük roller oynayan iki kardeş ülkenin ilerleyen yıllarda da barışçıl ve her zaman koşullar ne olursa olsun barışı destekleyen politikaları izleyeceklerini söyledi. “Ekonomi ve nüfus anlamında gelişen bu iki devleti  tarihsel köklerinden kaynaklanan kardeşlik bağına dayalı olarak samimiyet ve dostluk üzerine inşa edilen ilişkilerini gelecekte de koruyarak bu iyi ilişkileri daha da geliştirecektir” dedi.

Görüşmede iki ülkenin düşünce enstitülerinin ortak çalışmaları gerektiği konusunda hemfikir olundu. Sadece enstitüler değil iki ülkenin üniversitelerinin de işbirliklerinin geliştirilmesi için adımların atılması gerektiğine dikkat çekildi.

Gelişen dünya ekonomilerinden biri olarak Bangladeş’in tekstil ve diğer sanayi alanlarındaki önemli rolü ele alındı ve Türkiye, Bangladeş ticari ilişkilerinin bu alanlarda da geliştirilmesine dair mesajlar verildi.