Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Ayasofya Kararı Bir İşarettir
12 Temmuz 2020 22:18
A-
A+

İstanbul’un fethi ile "Fatih" unvanını alan II. Mehmet Han fetih sonrası ilk Cuma namazını Ayasofya’da kılmış ve bu tarihten sonra fethin nişanesi olarak Ayasofya Kilisesi camiye çevrilerek 481 yıl boyunca İslâm âlemine hizmet vermiştir.

Ayasofya’nın ilelebet camii olarak hizmet vermesi ve korunması için bir vakıf kuran (Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı) Fatih Sultan Mehmet Han, vakfiyesinde Ayasofya’yı camii statüsü dışına çıkarmak isteyecek olanları lanetlemiştir. Ne yazık ki, 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Ayasofya Camii müzeye dönüştürülerek ibadethane olmaktan çıkarılmıştır.

Ayasofya’nın camilikten çıkarılması kararı Türk halkında derin bir yara açmış, bu karar Müslüman kimliğine ve bağımsızlığına vurulan bir zincir olarak görülmüş, tekrar camii olarak ibadete açılacağı günün gerçek bağımsızlığa kavuşacağı gün olacağı şuur ve umuduyla halkımız bu husustaki dua ve mücadelesinden asla vazgeçmemiştir.

10 Temmuz 2020'de Danıştay 10’uncu Daire’nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya Camii yönetiminin Diyanet İşleri Bakanlığı'na devredilmesi ve ibadete açılması doğrultusunda imzaladığı karar ile 86 yıldır yaşatılan umut gerçeğe dönüşmüştür.

Bütün bir İslâm âlemini sevince boğan Ayasofya’nın tekrar camii statüsüne kavuşturulması kararı dolayısıyla Danıştay üyelerine, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve 86 yıl Ayasofya’nın cami statüsüne çevrilmesi için azimle mücadele verenlere teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı