Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

YTB’de "Geçmişten Günümüze Türkiye-Pakistan İlişkileri" Sempozyumu Düzenlendi

SDE Editör
05 Şubat 2020 17:15
A+
A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda (YTB) "Geçmişten Günümüze Türkiye-Pakistan İlişkileri" Sempozyumu düzenlendi.

Sempozyuma Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi, YTB Kültürel ve Sosyal İşler Başkanı Murat Kazancı, Türk ve Pakistanlı profesörler, Türk aydınları, Düşünce Kuruluşu temsilcileri ve dünyanın dört bir tarafından öğrenciler katıldı.  "Geçmişten Günümüze Türkiye-Pakistan İlişkileri" Sempozyumuna SDE’den ise Uluslararası İlişkiler ve Dış Politikalar Uzmanı Dr. Hatice Çelik katıldı.

Sempozyumda konuşan Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi, Pakistan-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin iki halk arasındaki kardeşlik bağları ile birkaç yüzyıl öncesine kadar gittiğini söyledi.  Büyükelçi Qazi, “Türkiye ve Pakistan, İslam Dünyası da dahil olmak üzere uluslararası topluluğun önemli birer üyesidir ve küresel olarak bahsedildiğinde, gerçek ve adalet davaları bakımından ortak bir geçmişe sahiptir. İki ülke her zaman en zor anlarında birbirlerinin yanında durmuşlardır” diye konuştu.  

Keşmir meselesine dikkatleri çeken Büyükelçi, uluslararası forumlarda Pakistan’ın yanında durdukları için özellikle Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir halkının kendi kaderlerin belirleme hakları için seslerini yükseltmeleri nedeniyle Türk liderlerine ve halkına teşekkür etti. 

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu ise “Pakistan ve Türkiye kara gün dostlarıdır ve aynı gökyüzünün yıldızları gibidir. Pakistan ve Türkiye en zor zamanlarında birbirlerini destekleyen iki kardeş ve dost ülkedir ve iki ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri günden güne artmaktadır. Pakistan İslam Cumhuriyetinin kurucusu Kaid-I Azam Muhammed Ali Cinnah İslam dünyasının en önemli devlet adamlarından birisiydi.  O ve ulusal şair Muhammed İkbal Türk kardeşlerinin bağımsızlık mücadelesini desteklemek için 1.5 milyon Müslümanı bir araya getirdi.  Kendilerini rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.