Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

SDE'den "15 Temmuz: Bir işgal denemesi" Paneli

TBMM Eski Başkanı Kahraman: 15 Temmuz ne bir ihtilal ne de bir darbedir, 15 Temmuz bir işgal girişimidir
SDE Editör
11 Temmuz 2019 19:46
A+
A-

Stratejik Düşünce Ensititüsü (SDE) tarafından düzenlenen 15 Temmuz: Bir işgal girişimi paneline Medya ve STK Başkanı Bülent Erandaç başkanlık etti. Konuşmacılar MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem ve 15 Temmuz Gazisi, Enerji Bakanlığı Başmüfettişi Ahmet Kansızdı.

Panelde gösterilen “15 Temmuz: Bir işgal girişimi” belgeselinden bir kesit beğeni topladı. Panelin başında konuşan SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, 15 Temmuz’u ‘korku’ ve ‘umut’ açısından iki başlıkla değerlendirdi. Kafkasyalı, 15 Temmuz’un arkasında Türk devlet anlayışını tehdit olarak görenler ve bu korkuyla yüzleşmek isteyenler olduğunu vurguladı “Bu korkunun bu tehditin sebebi biz değil geçmişimizdir” dedi. 15 Temmuz’da yaşanan direnişin ise hepimizde bir umut oluşturduğunu söyledi. “Umut kaynaklarımızı ortadan kaldırmak istediler ancak başaramadılar” diye konuştu.

Panele katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı İsmail Kahraman 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Evde çocuğumla yemek yiyorum. Bir uçak neredeyse çatıyı uçuracak. Televizyonu açtım tanklar köprüde. Cumhurbaşkanıyla görüşemedim. Arıyorum düşüremiyorum. Başbakanla görüşemedim. Meclis Emniyet Müdürü, TBMM Genel Sekreteri, 'Üç yer var tespit ettik. O üç yerden birini seçin, bir numaraya yani Cumhurbaşkanına bir şey olursa sıra iki numaraya gelecek. Sen lazımsın seni saklayalım.' dediler. Aslanlar, gemiyi terk etmezler, fareler gemiyi terk ederler. 'Ben fare miyim?' dedim ve Meclis'imizi açtık."

“F-16’lar Kandil’e attığı bombaları meclisimize attı” diyen TBMM eski başkanı Kahraman, “15 Temmuz ne bir ihtilal ne de bir darbedir, 15 Temmuz bir işgal girişimidir” dedi. Kahraman, beka meselesinin her zaman gündemde olması gerektiğini belirtti, "Su uyur düşman uyumaz. Haç ve Hilal'in kavgası devam ediyor. Hilal'in güçlenmesini istemiyorlar." diye konuştu.

 

Panele Dönemin Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan da katıldı. 15 Temmuz öncesi Fetö’nün terör örgütü olduğunu ispatlayan bir rapor hazırladığını söyledi. 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından başından vurulan Turgut Aslan suikaste uğramasının nedeninin Fetö’ye karşı verdiği mücadele olduğunun altını çizdi. “Vatan sevgisinin herşeyden üstün olduğuna dair inancımızı kaybetmeyelim”dedi.

Aslan, "Darbe için net delil mi aranıyor? Ben buradayım. Ben ve vatanım ayaktayız. Vatan baki ve ebedi kalacaktır. Bu vatan üzerinde evlat bitmez, bitmeyecektir." diye konuştu.

Panele konuşmacı olarak katılan MHP TBMM Grup Başkanvekili Erkan Akçay da 15 Temmuz'un bir darbe girişimi olmasının çok ötesinde, ülkeyi bölmek ve parçalamak için bir işgal girişimi olduğunu ifade etti.

Akçay, 17 Temmuz'da yaralıları ziyaret ettiği hastanede, bir gaziyle aralarında geçen diyaloğu şöyle aktardı:

"Baba kız Keçiören'den Genelkurmay'ın önüne geliyorlar. Genelkurmay'ın duvarından içeriye atlıyorlar ve darbeci askerlerle karşı karşıya kalıyorlar. Darbeci askerlerin ellerinde silah var kızın elinde toplu iğne bile yok. 'Şeyda nasıl olur korkmadınız mı' dedim. 'Niye korkalım? Onlar bizden korktular. Üzerlerine üzerlerine yürüdük' dedi. O arada askerler baba kızı taramışlar."

 

SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem 15 Temmuz işgal girişiminin neden başarısız olduğunu anlattı. “Sebeplerden birisi halk, halkın direnci, ikincisi ordu içide darbeye direnen kahraman subaylar ve emniyet teşkilatımız” diyen Erdem, aydınların da yönetime aynı desteği verdiğini vurguladı.

15 Temmuz Gazisi, Enerji Bakanlığı Başmüfettişi Ahmet Kansız ise darbe davalarına dikkat çekti. “Darbeler hukuk sistemi içinde hakettiği cezayı görmüş olsaydı 28 Şubat sonrası yaşanan serencamı yaşamazdık” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.