Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

TP Akdeniz'de Sondaj için İkinci Gemiyi aldı

Türkiye Petrolleri, Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine hız vermek için bir gemi daha satın aldı. 262.5 milyon dolara satın alınan Deepsea Metro I, ilk sondaj gemimiz Fatih’le birlikte araştırma filomuza dahil olacak.
Sde Editör
27 Ekim 2018 11:20
A+
A-

Doğu Akdeniz’de Yunan tacizi altında Barbaros Hayrettin Paşa gemisi sismik çalışmalarını sürdürürken Fatih gemisi de sondaja hazırlanıyor. Türkiye Petrolleri (TP), Doğu Akdeniz’de artan ihtiyaç üzerine ikinci sondaj gemisini de aldı. Fatih sondaj gemisine kardeş geldi. TP, Deepsea Metro I sondaj gemisini de 262.5 milyon dolara satın aldı. Olası uluslararası baskılara karşı faaliyetlerini milli imkanlarla yapmaya hazırlanan Türkiye, Fatih’ten hemen sonra Doğu Akdeniz’e ikinci sondaj gemisini de gönderecek. Türkiye’nin sondaj gemileri sayısının daha da artabileceği belirtilirken uzmanlar, bu gemilerin üzerinde görev yapacak hizmet vericilerin yetenekli, deneyimli ve milli isimler arasından tercih edilmesi gerektiğine işaret ediyorlar.

2011’DE İNŞA EDİLDİ

Türkiye Petrolleri'nin 154 milyon dolara satın alarak adını Fatih olarak değiştirdiği derin deniz sondaj gemisi Deepsea Metro II’nin kardeşi Deepsea Metro I, 262.5 milyon dolara satıldı. Alıcının kim olduğu henüz açıklanmadı. Ancak bir süredir, ikinci bir sondaj gemisi almak isteyen TP’nin Fatih’in kardeşi Deepsea Metro I ile yakından ilgilendiği bilindiğinden, alıcının TP olduğu belirtiliyor. TP’nin Deepsea Metro I’i satın aldığı bildirildi. TP, Hyundai Heavy Endüstri’nin 2011 yılında inşa ettiği Deepsea Metro I’i Odjfell Firmasından satın aldı. Gemi, Brezilya Off Shore sahasında Vietnam’da sorun olunca kızağa çekilmiş ve 2017 yılından bu yana da rutin bakımları yapılmak suretiyle “warm stacked” pozisyonunda tutuluyordu.

DOĞU AKDENİZ HAZIRLIĞI

Doğu Akdeniz ve Ege enerji sahalarında milli imkanlarla sondaj kabiliyetine ihtiyaç duyan Türkiye’nin birden fazla sondaj gemisine sahip olması büyük bir avantaj olarak görülüyor. Fatih gemisinin sonbaharda Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetine başlayacağı açıklanırken, Deepsea Metro I’in de gelmesiyle birlikte daha çok alanda sondaj faaliyeti yürütülebilecek. Ayrıca birden fazla gemi, lojistik ve yedek parça temini gibi teknik açılardan da Türkiye’nin elini rahatlatacak. Deepsea Metro I, 10 bin feete kadar sondaj yapabilecek. Ekstra ekipmanla derinlik 12 bin feete inebilecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.