Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Sondaj gemisi Fatih Akdeniz’de çağ açacak

Türkiye’nin ilk aktif sondaj gemisi Fatih, Akdeniz’e uğurlandı. Törende konuşan Bakan Albayrak “Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve petrol sondajında yeni çağı başlatması için ‘Fatih’ ismini koyduk” dedi.
Sde Editör
01 Haziran 2018 10:22
A+
A-

AA

Akdeniz’de yapılacak derin sondaj çalışmaları için kullanılacak olan Türkiye’nin ilk aktif sondaj gemisi Fatih, İzmit Körfezi’nden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla gerçekleşen törenle uğurlandı. TPAO Akdeniz’de yapacağı derin sondaj için kullanacağı Türkiye’nin ilk aktif sondaj gemisi Fatih, 6 ay önce Çanakkale Boğazı’ndan geçerek İzmit Körfezi’ne ulaşmıştı. Norveç’in güney kıyısında bulunan Hoylandsbygda Limanı’ndan hareket ederek Kocaeli’ye gelen dev gemide yaklaşık 6 ay süren hazırlıklar tamamlandı.

‘VİRA BİSMİLLAH’ DEDİ

Dün Akdeniz’e gönderilen ve TPAO tarafından kullanılacak olan Fatih’in uğurlama töreninde konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak “Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve yeni dönemi başlatması için ‘Fatih’ ismini koyduk. Fatih Sultan Mehmet bir çağı kapatıp yeni bir çağı açtıysa, Fatih gemimiz de vira bismillah diyerek Türk petrol ve gaz arama sondajcılığında yeni bir çağ açacak” dedi.

ENERJİDE YENİ MİLAT

Albayrak “Gittiği yerlerden tüm ulusumuzu sevindirecek güzel haberlerle dönmesini bekliyoruz. Hakikaten gururluyuz. Enerji tarihinde yeni bir milada hep birlikte şahitlik ediyoruz. Artık kendi sondaj gemimizle, kendi mühendisimiz ve yerli ekipmanlarımızla derin deniz sondajlarımıza başlıyoruz. 1970’lerde başlayan deniz sondajcılığı hayali yerli ekipman ve insan eksikliği nedeniyle hep eksik kaldı. Hep bu alanda uluslararası şirketlerin eline baktık. Aradan geçen bu sürede çok mesafe katettik. Alt yapıya beşeri sermayeye yoğun yatırım yaptık. Bugün hamdolsun emeklerimizin karşılığını aldığımız tarihi bir gün olarak kayda geçiyor” diye konuştu.

Türk mühendisler tasarladı

“Akdeniz’deki ilk ultra deniz kuyusuna ilişkin projenin tamamına yakını Türkiye Petrolleri mühendisleri tarafından tasarlandı ve planlandı” diyen Bakan Albayrak şunları söyledi: “Sondaj operasyonlarının yönetimi ağırlıklı olarak Türk mühendisleri tarafından yürütülecek. Dünyanın en gelişmiş deniz sondaj gemisi ile artık biz de küresel anlamda bu sektörde daha etkin bir ülke konumuna ulaşacağız. Akdeniz ve Karadeniz’deki varlığımız çok daha fazla hissedilecek. 12 bin metre derinliğe kadar sondaj yapabilme kabiliyeti ile yeni rekorlara imza atacağız. Petrol ve doğalgaz neredeyse Fatih gemimizi oraya gönderip kuyularımızı kazmaya başlayacağız” dedi.

Fatih’in yanına kardeş geliyor

“Haklarımız doğrultusunda Akdeniz ve Karadeniz’de petrol arayacağız” diyen Bakan Albayrak, “Bu stratejiye bir gemi yeter mi? Yetmez. O zaman dedik bir Akdeniz’de bir de Karadeniz’deyse ikinci gemimizi de inşallah Fatih’in yanına en kısa sürede ekleyeceğiz. İki gemimizle tıpkı Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin gibi, Fatih’in yanına da bir kardeş koyacağız. Üç tarafı denizlerle çevrili ama denizlerinde aktif olmayan o eski Türkiye’ye nazire yaparcasına denizlerimizde karış karış petrol ve doğalgaz arayacağız. İkinci sondaj gemimizi de bu yıl içerisinde Enerji Bakanlığımız portföyüne katacağız. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu

İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

‘Deepsea Metro-2’ olan ismi Fatih olarak değiştirilen dev gemi, Akdeniz’de devam eden petrol arama çalışmalarında sondaj çalışması gerçekleştirmek için Kocaeli Körfezi’nden törenle Akdeniz’e uğurlandı. Dilovası’nda bulunan bir limanda gerçekleştirilen uğurlama törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve çok sayıda yetkili ile davetli katıldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.