Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Sırada Türk Akımı'nın Avrupa'daki rotasına karar verme aşaması var'

Türk Akımı Sözcüsü Sander van Rootselaar, Türk Akımı projesinin bir sonraki adımında projenin Avrupa’daki rotasına karar verileceğini söyledi.
Sde Editör
19 Kasım 2018 14:55
A+
A-

İstanbul, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin denizden geçen kısmının tamamlanması münasebetiyle Türkiye ve Rusya liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek törene sahne olmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla gerçekleşecek tören öncesi, Türk Akımı Sözcüsü Sander van Rootselaar, Sputnik'in sorularını yanıtladı.

‘TÜRK AKIMI, TÜRK VE RUS HALKLARI ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞI GÖSTERİYOR'

Rootsselaar "Türk Akımı, bizim için çok önemli bir fırsat. Bu proje, aynı zamanda Rusya ve Türkiye halkları için de önemli. Türk Akımı, Rusya ve Türkiye arasında enerji ilişkilerinin yıllar boyunca güçlendiğini ve iki halk arasında güçlü bir bağ oluştuğunu gösteriyor. Biz de bir proje şirketi olarak, buna katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

‘BİR SONRAKİ ADIM PROJENİN AVRUPA'DAKİ ROTASINA KARAR VERMEK OLACAK'

Projenin Rusya ile Türkiye arasındaki bağı güçlendirdirdiğine işaret eden Türk Akımı Sözcüsü "Projeye ilişkin iki taraftan da gelen pozitif bir enerji söz konusu. Ayrıca, Rusya ile Rusya gazının diğer potansiyel tüketicileri arasında yapıcı diyaloğun geliştiğini görmekten de mutluyuz. Örneğin, Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan da, projeye ilişkin ilgilerini dile getirdi. Bu bizim için ilginç bir durum ve bir sonraki adım ise Türk Akımı boru hattının rotasına ilişkin bir anlaşmaya varmak olacak çünkü bu yalnızca Türkiye'ye değil, aynı zamanda Güneydoğu Avrupa'ya da doğalgaz sağlanması için gerekli olacak" dedi ve şöyle devam etti:

"Genişlemenin nereye gideceğini söylemek için henüz erken, bu yüzden bu konu hala tartışılıyor, önemli olan, doğalgaz şebekesinin Türk Akımı'na yatırım yapmaya teşvik etmesi. Örneğin, Bulgaristan ve Sırbistan, Türk Akımı gazını almak için aynı zamanda kendi altyapılarına yatırım yapmaya da istekli. İtalya da Türk Akımı'ndan geçecek Rus gazına talip olduğunu açıkladı. Bu olumlu bir durum. Aynı zamanda İtalya, Rusya için de büyük bir Pazar. Almanya ve Türkiye'den sonra, İtalya Rus doğalgazı için üçüncü büyük tüketici. Boru hattını genişletme konusunda bir anlaşmaya varılması için, Rusya'nın İtalya'yı dinlemesi gerekiyor."

'AVRUPA'NIN BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİĞİ PROJE'

Biri Türkiye pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Güney ve Güneydoğu Avrupalı ülkelerin kullanımına ayrılacak olan, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli 2 hattan oluşan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine, Avrupa ülkelerinden büyük bir ilgi söz konusu. Şimdiye kadar, Bulgaristan ve Macaristan'dan geçebileceği ve İtalya'ya bağlanabileceği açıklanan Türk Akımı'na son olarak Sırbistan'ın dahil olması ihtimali gündeme geldi. Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Sırbistan'ın Ocak 2019'da Türk Akımı doğalgaz boru hattının devamına katılma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Türk Akımı her biri yılda 15.7 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapacak iki koldan oluşuyor. Projenin ilk kolu ile gazın Türkiye'ye, ikinci kolu ile de Avrupa'nın güney ve güneydoğusuna sevkiyat yapılması planlanıyor. Projede sevkiyata 2020 yılında başlanması öngörülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.