Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

OPEC+ anlaşmazlığı son buldu, 5 ülkenin petrol üretim kotası yükseltildi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu üyeler arasındaki anlaşmazlığa son vererek Mayıs 2022'den sonra Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın üretim tavan seviyelerini artırma kararı aldı.
SDE Editör
19 Temmuz 2021 09:48
A+
A-

EURONEWS

Birleşik Arap Emirlikleri'nin kendi üretimini artırmak istediğini gündeme getirmesinin ardından bir önceki toplantı beklenmedik bir şekilde iptal edilmişti.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarından oluşan OPEC+ grubunun 19. Bakanlar Toplantısı video konferans yöntemiyle yapıldı.

Karar sonrası açıklama yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prensi Abdulaziz bin Salman ara sıra görüş ayrılıkları olsa da grup olarak birbirlerine bağlılıklarının sürdüğünü vurguladı.

Buna göre Birleşik Arap Emirlikleri günlük 3,5 milyon varile kadar ham petrol üretimi yapabilecek. Emirliğin baştaki talebinin 3,8 milyon varil olduğu rapor edilmişti. Suudi Arabistan ve Rusya'nın limitleri 11 milyon varilden 11,5 milyon varile çıkarılırken Irak ve Kuveyt'in limitleri daha az artırılarak toplamda 2 milyon varillik bir artış sağlanacak.

Öte yandan Cezayir ve Nijerya'nın da kendi limitleri ile alakalı endişelerini dillendirdiği bildirildi.

Günlük 400 bin varil artış

Bu anlaşmadan bağımsız olarak blok ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasını kararlaştırdı.

OPEC'ten yapılan açıklamada, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasına karar verildiği, 10. Bakanlar Toplantısı'nda varılan anlaşmanın süresinin ise Nisan 2022'den 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığı ifade edildi.

Temmuz başında iki gün üst üste yapılan görüşmelerde ağustos ayı itibarıyla uygulanacak üretim politikasına yönelik anlaşmaya varılamaması üzerine 5 Temmuz'da üçüncü kez bir araya gelmesi planlanan OPEC+ grubu, üye ülkeler arasında uzlaşmaya varılamaması sonucunda sürpriz bir kararla 18. Bakanlar Toplantısı'nı iptal etmişti. Görüşmeler Birleşik Arap Emirlikleri'nin "üretim kotasının artırılması" isteği üzerine sonuçsuz kalmıştı.

Grubun bir sonraki toplantısı 1 Eylül'de yapılacak.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.