Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Lübnan: "İsrail Denizdeki Enerji Alanımızı Sömürüyor"

Lübnan, İsrail'le aralarındaki tartışmalı kara sularına yakın noktada İsrail’in verdiği petrol arama lisansına tepki göstererek, bu alanı sömürdüğü açıklamasını yaptı.
SDE Editör
09 Şubat 2019 11:38
A+
A-

Enerji Günlüğü

Zengin hidrokarbon yataklarına sahiplik eden Doğu Akdeniz sularına kıyısı bulunan ülkelerden Lübnan, karasuları sınırı konusunda anlaşmazlık yaşadığı komşusu İsrail ile bir gerginlik daha yaşıyor. Lübnan Meclis Başkanı Nabih Berri, İsrail'in bir enerji şirketine iki ülke arasındaki tartışmalı kara sularına yakın noktada petrol ve doğalgaz araması için lisans verdiğini belirterek bu durumun Lübnan'ın hakkını ihlal anlamına geldiğini söyledi. Petrol zenginliklerini ve sularını hedef alan bu adımın tehlikeli bir durum olduğuna ve sessiz kalmayacaklarına vurgu yapan Berri, "İsrail, Lübnan'ın güneydeki deniz sınırlarına bitişik bir bölgeye lisans verdi ve bu alanı sömürüyor” dedi.

Lübnan, Akdeniz'deki üç enerji parseli boyunca uzanan 860 kilometrekarelik bir alanda İsrail ile sınır anlaşmazlığı yaşıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.