Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kenya ile Somali Arasında 'Petrol' Gerilimi

Kenya ile Somali arasında tartışmalı sınırlar nedeniyle patlak veren kriz büyüyor
SDE Editör
18 Şubat 2019 10:24
A+
A-

MEPA NEWS

Kenya, Somali büyükelçisi Lucas Tumbo'yu geri çağırarak, Somalili mevkidaşı Mohammed Muhamud Nur'un da Mogadişu'ya geri dönmesini talep etti. Söz konusu hamlenin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep olacağı tahmin ediliyor.

Somali ile Kenya arasında yaşanan anlaşmazlık, Somali'nin iki ülke arasındaki tartışmalı deniz bölgesindeki petrol ve doğalgaz alanları için Londra'da ihale yapmasıyla başladı. Kenya, kendilerine ait olduğunu öne sürdüğü bölgede Somali'nin tasarrufta bulunmasına şiddetle karşı çıkıyor.

İki ülke arasında tartışmalı olan karasularını kullanım hakkının kime ait olacağı bir süredir tartışmalı bir konu. Somali bölgede hak iddia ederken, Kenya "ne pahasına olursa olsun ülkesel bütünlüğünü koruyacağını" ifade ediyor.

Kenya, Somali'de Eş Şebab'a karşı önemli bir askeri etken. Kenya yönetimi, yaşanan gelişmelerin Mogadişu hükümetine karşı Eş Şebab'a verdiği desteği tehlikeye atabileceğini belirtiyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.