Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Güney Kore, İran’dan tekrardan petrol ithal etmeye hazırlanıyor

Güney Kore, ülkenin büyük petrol ve enerji şirketlerinin İran’dan özellikle hafif petrol ithalatı için hazırlık yaptıklarını bildirdi.
Sde Editör
09 Kasım 2018 12:20
A+
A-

İRNA

Yonhap ajansının bildirdiğine göre, Güney Kore Petrol Derneği ve Bazı rafinerilerin İran’dan özellikle hafif petrol ithal etmek için yöntemler araştırdıklarını ve bu konuda istişarelerinin başladığı haberini verdi.

Güney Kore petrokimya şirketleri ve rafinerilerinin İran’ın hafif petrolüne ihtiyaçları olduğundan ambargoların bunu engellemesini ve fiyatların etkilenmesini istememekte. Güney Kore, 7 ülke ile birlikte İran’dan petrol ithal etmek için Amerika’dan muafiyet alan ülkeler arasında yer alıyor.

Güney Kore, Nisan ayında firmalar ve rafinerilerinin kullandığı hafif petrolü İran’dan ithal etmiştir, bu rakam azalmakla birlikte Mayıs ve Ağustos aylarında yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Güney Kore hafif petrol ihtiyacını Katar, Nijerya, Norveç, Libya, Malezya, Filipinler ve Avusturalya’dan temin etmeye çalışmasına rağmen, bu ülke için İran hala birinci kaynak konumunda yer alıyor.

ABD Başkanı Trump, Mayıs ayında Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çekilerek, İran aleyhindeki ambargoları 3 ve 6 aylık dönemlerde yeniden uygulayacağını bildirdi.

ABD’nin bu kararı birkaç ülke hariç dünya ülkeleri tarafından eleştirildi ve KOEP’e taraf diğer ülkeler anlaşmanın devamı ve İran’ın anlaşmadan kaynaklanan menfaatlerden yararlanması için çaba harcayacaklarını bildirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.