Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Güney Kıbrıs ve Lübnan'dan Akdeniz'de Doğalgaz Atağı

Güney Kıbrıs ve Lübnan, Akdeniz'deki petrol ve doğalgazın taşınması ve ihracatı için tüm tesisatın paylaşımı için görüşmeleri başlatıyor.
SDE Editör
13 Nisan 2019 11:36
A+
A-

Enerji Günlüğü

Güney Kıbrıs ve Lübnan, Akdeniz'deki petrol ve doğalgazın taşınması ve ihracatı için tüm tesisatın paylaşımı için görüşmeleri başlatıyor. Güney Kıbrıs ve Lübnan, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz keşif bölgeleri oluşturulması için bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını açıkladı. DW'nin haberine göre, deneme amaçlı ilk sondaj kuyusunun önümüzdeki yıl sınırın Kıbrıs tarafında açılması planlanıyor. 

GÖRÜŞMELERİN İLKİ 7 MAYIS’TA

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, petrol ve gaz alanında bir anlaşma için hazırlık safhasında olduklarını açıkladı. Güney Kıbrıslı mevkidaşı Nikos Hristodulides ile Beyrut'ta basın toplantısı düzenleyen Basil, "Anlaşmanın noktalarını ve ihtilaflı noktaları ele almak için ilk tarih olarak 7 Mayıs üzerinde anlaştık" dedi. İkinci aşama olarak Haziran'da bir zirve düzenleneceğini belirtem Basil, "Eylül'de petrolün paylaşımı konusundaki anlaşmayı tamamlamaya çalışacağız. Böylelikle iki ülkenin hükümetleri anlaşma için görüşmeleri başlatabilir" diye konuştu. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.