Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den Kıbrıs Açıklaması: Türkiye Sondaj Çalışmalarını Durdurmalı

Yunanistan'ın ardından ABD'den de Türkiye'ye 'sondaj çalışmalarını durdurun' çağrısı geldi.
SDE Editör
06 Mayıs 2019 10:45
A+
A-

TİMETÜRK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margan Ortagus Ortagus, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

AA'nın haberine göre; Margan Ortagus, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD, Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) münhasır ekonomik bölge olarak tanımladığı alanda sondaj faaliyetlerini yapma niyetini duyurmasından derin kaygı duyuyor. Bu adım oldukça provokatif ve bölgede tansiyonu artırma riski taşıyor. Türk yetkililerini bu faaliyetleri durdurmaya ve tüm tarafları itidale davet ediyoruz."

ÇAVUŞOĞLU DUYURDU

Dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin gerekli adımları attığını ve KKTC'nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve araştırma gemilerinin faaliyetlerine başladığını söylemişti.

YUNANİSTAN'DAN ÇAĞRI

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamasında “Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgesinde yasadışı sondaj yapma kararını kınıyoruz. Türkiye'yi bu yasadışı faaliyetlerine derhal son vermeye, tüm Kıbrıs halkının yararına egemen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin öz haklarına saygı göstermeye ve bölgedeki istikrarı baltalayan eylemlerden kaçınmaya, ayrıca Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı çözümü ile ilgili görüşmelere yeniden başlamaya çağırıyoruz” dendi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) ‘soğukkanlı duruşunun takdir edildiği' açıklamada, “Yunanistan, Avrupa Konseyinin Mart 2018 tarihli sonuçlarının içeriğini ve Avrupa Birliği'nin (AB) müteakip tutumlarını hatırlatıyor ve ileride atılacak adımlar konusunda Kıbrıs ile ortak ve müttefikleriyle sürekli iletişim ve koordinasyonu sağlıyor” ifadelerine yer verildi.

2018'DE BAŞLADI

Türkiye Akdeniz'in doğusunda doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına Kasım 2018'de başlamıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.