Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump, Çin lideri Xi Jinping'in ticaret anlaşması istediğini iddia etti

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu ay Ajantin'de bir araya gelmeden önce iyimserliklerini dile getirdi. Trump, Çinli mevkidaşının şiddetlenmekte olan ticaret savaşını sonlandırmak için bir anlaşma yapmak istediğini söyledi.
Sde Editör
02 Kasım 2018 17:01
A+
A-

BLOOMBERGHT

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'in liderleri, yaklaşık altı aydır kamuoyuna açık ilk telefon görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Her iki lider de yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore ve ticaret konularında yapıcı görüşmeler yaptıklarını duyurdu. Çin devlet medyasına göre, Trump, liderler arasında "sık ve doğrudan iletişimi" ve 30 Kasım-1 Aralık'ta düzenlenecek G-20 zirvesinde planlı yan toplantılar için "müşterek hazırlıkları" destekledi.

Trump, Perşembe günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, "Bu görüşmeler oldukça iyi gidiyor" dedi ve daha sonra, seçim kampanyası için bulunduğu Columbia, Missouri'de yaptığı açıklamada, "Anlaşma yapmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

Trump, "(Xi) Bunu istiyor," dedi ve "Hepsi bunu yapmak istiyor" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, "Washington'da katıldığı bir etkinlikte, Trump ve Xi'nin G20 zirves,nde ticaret konusundaki kilitlenmeyi çözebileceklerini söyledi. Ancak Kudlow, eğer diğer konular yanında fikri mülkiyet hakları, sibergüvenlik ve emtiaya gümrük tarifesi gibi sorunlarda anlaşma sağlanamazsa,Trump'ın Çin'e karşı kendi gündemini "agresif" bir şekilde sürdüreceği uyarısında bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.