Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pakistan tarihinin en büyük borçlanması için IMF kapısında

Pakistan'da muhalif PTI üyesi Maliye Bakanı IMF'den ülke tarihinin en büyük borçlanması için IMF ile görüşmelere başladı
Sde Editör
30 Temmuz 2018 12:24
A+
A-

Pakistan hükümeti geçtiğimiz hafta yapılan seçim sonuçlarını tartışmaya devam ederken diğer yandan ülkenin ekonomik krizden kurtulmak için Washington merkezli Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF)'den ülke tarihinin en büyük kurtarma paketlerinden biri için başvuracağı açıklandı.

İddiasını resmi kaynaklara dayandıran Financial Times , Pakistan'ın IMF'den 10-12 milyar dolarlık bir kredi almayı planladığını bildirdi. Haberde, "Ülkenin 10 milyar dolar ile 12 milyar dolar arasında bir krediye ihtiyacı var" denildi. Pakistan yetkililerinin, “Zorlu bir bölgedeyiz ve yardıma ihtiyacımız var. IMF'nin desteği olmadan krizden kurtulacağımızı düşünemiyorum" dediği öne sürüldü.

Pakistan Maliye Bakanı olarak görev yapan Pakistan Adalet Hareketi'nin (Pakistan Tahrik-i İnsaf - PTI) üyesi Asad Umar, partisinin kurtarma paketi için IMF'ye yaklaşmayı da içeren tüm seçenekleri analiz ettiğini söyledi. Basına açıklama yapan Umar, “IMF dahil hiçbir seçenek yok” dedi. IMF ile görüşmeleri yürüten Umar anlaşma sağlandığı halde alınacak ödemenin Pakistan'ın IMF'den elde ettiği en büyük kurtarma paketi olacağını sözlerine ekledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.