Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Libya Ekonomi ve Sanayi Bakanı: "Türk şirketleri geri dönmeli"

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Ekonomi ve Sanayi Bakanı Ali el-İsevi, Türkiye ile imzalanan anlaşmaların aktif hale getirilmesi ve Türk şirketlerinin Libya'daki çalışmalarına geri dönmesi için çağrıda bulundu.
Sde Editör
31 Ekim 2018 12:54
A+
A-
AA
 
Bakanlığın Facebook sayfasından paylaşılan yazılı açıklamaya göre, İsevi, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ahmed Doğan'ı kabul etti.

İki ülke vatandaşları için seyahat işlemlerinin kolaylaştırılması, Türkiye-Libya ticaret hacminin artırılması amacıyla Libya vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini belirten İsevi, Bakanlığın Libya'daki Türk şirketlerin ruhsatlarını yenileme ve uzatma işlemlerini kolaylaştırmak için hazır olduğunu ifade etti.

İsevi, Türkiye ile imzalanan anlaşmaların aktif hale getirilmesi ve Türk şirketlerinin Libya'daki çalışmalarına geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükelçi Doğan da Türkiye'nin, ekonomik kalkınma için Libya'nın yanında durmaya hazır olduğunu ve Bakanlığın gerçekleştirdiği ekonomik reformları yakından takip ettiğini kaydetti.

UMH İçişleri Bakanı Fethi Ali Başaga da 25 Ekim'deki açıklamasında, Türkiye ile Libya arasında başta güvenlik konuları olmak üzere yapılan tüm anlaşma ve mutabakatların aktif hale getirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Libya'da 2011'deki devrimin ardından yaşanan istikrarsızlık ve çatışmalar nedeniyle ülke ekonomisi ve yabancı yatırımlar olumsuz etkilendi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.