Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran Merkez Bankası Başkanı: "Dolarsız ticarette anlaşma sağlandı"

İran Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Himmeti, Rusya ve Türkiye ile ticarette doların kullanılmaması ve milli paraların kullanılması için iyi anlaşmalar sağlandığını söyledi.
Sde Editör
06 Ekim 2018 09:53
A+
A-

IRNA

Moskova’da temaslarda bulunan Himmet yaptığı açıklamada, İran ve Rusya arasındaki ticaretin yüzde 30’unun milli paralarla olduğunu ve bunun artması temennisinde bulunarak, Türkiye ile de ön anlaşmalara varıldığını ve sonuçlanması dileğinde bulundu.

İran ve Rusya arasında bankacılık ödemelerinde sorun olmadığını ifade eden Himmeti, var olan sorunun yazılım sorunu olduğunu ve bunun çözülmesi ile iki ülke bankacılık sistemlerinin bağlanacağı söyledi.

Himmeti, iki ülke bankacılık sistemlerinin bağlanması durumunda ticari ilişkilerin gelişeceğini ifade eden Himmeti, milli paralarla ticaretin yapılması ile ambargoların üstesinden gelineceğini söyledi.

Himmeti, Amerika’nın 4 Kasım’da başlatacağı İran aleyhindeki petrol ambargosuna değinerek, ‘’Amerika aylardan beri istediği her şeyi yaptıi Amerika İran’ın petrol ihracatının önünü tıkamak için her şeyi yaptı ve Kasım ayında yeni bir şey olmayacaktır’’ dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.