Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Çöldeki Davos' boykotlara rağmen 50 milyar dolarlık anlaşmalarla başladı

Suudi Arabistan'da başlayan 'Geleceğe Yatırım Girişimi' (Future Investment Initiative, FII) konferansı açılışı, uluslararası düzeyde boykota rağmen, 50 milyar dolar değerindeki anlaşmalara sahne oldu.
Sde Editör
23 Ekim 2018 22:21
A+
A-

EURONEWS

Başkent Riyad'da 25 Ekim'e kadar sürecek konferansın ilk gününde Suudi petrol devi Aramco 34 milyar dolarlık 15 anlaşma imzaladığını duyururken petrol, gaz, sanayi ve altyapı sektörlerinde gün içinde imzalanacak anlaşmaların toplam değeri 50 milyar dolara ulaşıyor.

Anlaşmalara imza atan firmalar arasında Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton ve Baker Hughes gibi dünya devleri bulunuyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasının ardından pek çok Batılı siyasinin yanı sıra uluslararası kuruluş ve yatırımcı 'Çöldeki Davos' olarak adlandırılan konferansa katılmama kararı almıştı.

Asyalı firmalar ve Rusya boykotları fırsata çevirme peşinde

Rusya, Riyad'daki konferansa 'Doğrudan Yatırım Fonu' Başkanı Kirill Dmitriev liderliğindeki büyük bir heyet gönderdi. Dmitriev, Suudi Arabistan'ın ekonomik dönüşümünün "dünya için önemli" olduğunu ve egemen sermaye fonları arasındaki ortaklıkları "büyük bir fırsat" olarak gördüklerini söylemişti.

Üst düzey yöneticilerini geri çeken pek çok Batılı banka ve şirket, Suudi Arabistan'la 250 milyar dolara varan iş anlaşmalarını kaybetmemek için konferansa daha alt düzeyde de olsa katılım sağladı.

Çin ve Japon firmaların katılımı, üç günlük konferansın boykotlara rağmen Riyad yönetimi açısından başarılı geçmesini sağlayabilir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.