Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin, ABD finans şirketlerinin kapısını kapattı

Pekin, ticaret gerilimlerinden etkilenmeye başlayan ABD finansal gruplarının lisansını askıya aldı.
Sde Editör
16 Eylül 2018 15:13
A+
A-

Pekin, ticaret gerilimlerinden etkilenmeye başlayan ABD finansal gruplarının lisansını askıya aldı. ABD ve Çin arasındaki siyasi ve ticari gerilimlerin artmasından sonra Çin söylemlerini pekiştirmeye başladı.

Le Monde Şangay editörlerinden Simon Leplâtre haberine göre, Çin'in Amerika'ya karşı attığı ilk somut adımdır. Korumacılıkla suçlanan İngiltere'nin, 2018 tarihli amiral gemisi reformlarından biri sayılan finans sektörünün yabancı şirketlere kısmi açılımını yapmasıydı. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ilişkiyi etkileyen ticaret savaşı olmadan önce yapmış olmasını belirtmek gerekir.

Bakanlık yetkilileri ve ABD-Çin İş Konseyi üyeleri ile yapılan bir toplantıda, ABD şirketlerinin lisanslarını almak için beklemeleri gerektiği bildirildi. Çin'deki iki yüz büyük ABD şirketini temsil eden “USCBC “ Başkan Yardımcısı Jacob Parker, Associated Press'e verdiği demeçte, ilk defa üst düzey yetkililerle irtibata geçebildiklerini , Çin-ABD ilişkileri gelişinceye kadar, Çin'in Donald Trump yönetiminin tehditlerini yürürlüğe koymasını engellemek için ABD işadamlarına güveniyor olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Sorunu tırmandırmaktan kaçının

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından 50 milyar dolarlık (43 milyar avro) ithal ürün üzerinde karşılıklı olarak uygulanan % 25'lik vergilerden sonra, Amerikan başkanı, 200 milyar dolarlık daha ek gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunuyor.

Pazartesi günü, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang yaptığı açıklamada, Çin'in 200 milyar dolarlık ithalatına uygulanan tarifeleri uygulandığı takdirde, Çin'in "kesinlikle karşı tedbirler alacağını" söylemişti.

Bu gergin ortamda, Çinli ve Amerikalı yetkililer, söylemlerine çok dikkat ederek diyalogları sürdürmeye kararlı olduklarını açıkladılar.

Kaynak: Simon Leplâtre, Le Monde

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.