Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Brexit: Londra'nın gümrükle ilgili teklifini AB reddetti

Brexit müzakereleri kapsamında, Birleşik Krallık'ın sunduğu ticaret planını Brüksel reddetti.
Sde Editör
27 Temmuz 2018 10:26
A+
A-

EURONEWS

AB Başmüzkarecisi Michel Barnier, AB, gümrük kurallarını ve vergi uygulamalarını üye olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülke ile müzakere etmez, etmeyecektir. Bundan sonra gelecek öneriler bu prensibe uygun olmalıdır." diyerek Londra'nın teklifini kesin bir dille geri çevird

Barnier, Brexit ile ilgili Brüksel'de üç gün süren toplantıların ardından Birleşik Krallık Brexit Bakanı Dominic Raab ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İkili bazı hususlarda orta yolun bulunduğunu ancak anlaşmak için belirlenen son tarih Ekim için halen engellerin kaldığını ifade etti.

Birinden vazgeçmek zorunda: Ya İrlanda sınırı ya diğer ülkelerle ticaret anlaşması
Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki sınırın rahat işleyebilmesi için gümrük vergilerinin kendi topraklarında kesilmesini önerdi.

Barnier, "Birleşik Krallık para, kanun ve sınırlarının kontrolünü geri almak istiyor ve biz de buna saygı duyuyoruz ancak AB de para, kanun ve sınırlarını kontrol etmek istiyor. Onlar da buna saygılı olmalı." diye konuştu.

Dünyaya açılmak için tek pazar ve gümrük birliğinden çıkmayı planlayan Londra hükümeti, ya Kuzey İrlanda sınırındaki ısrarından vazgeçmek zorunda ya da diğer ülkelerle ticaret anlaşması yapma hedeflerinden.

Gümrük birliğinde kaldığı sürece Londra'nın birlik dışı ülkelerle ticaret anlaşmaları yapma olasılığı tehlikeye girecek. Çıkması halindeyse Kuzey İrlanda'da katı kuralların geçerli olduğu fiziki bir sınır oluşacak.

Taraflar ağustos ortasında tekrar masaya oturacak.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.