Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Asya Kalkınma Bankası'ndan Tacikistan'a 10 milyon dolar

Nüfusun dörtte üçünün kırsal alanda yaşadığı Tacikistan'da iklim değişikliğinin sebep olduğu ve olacağı afetler öncesi erken uyarı sistemi için Asya Kalkınma Bankası'ndan 10 milyon dolar hibe edildi.
Sde Editör
11 Ekim 2018 14:27

Asya Kalkınma Bankası (ADB) iklim değişikliği sebebiyle yaşanması muhtemel doğal afetler karşısında hazırlıklı olması için Tacikistan'a 10 milyon dolar hibe anlaşması imzaladı.

Tacikistan Cumhuriyeti'ndeki ADB ofisine göre, Tacikistan Cumhuriyeti Maliye Bakanı Fayziddin Kahhorzoda ve Tacikistan Pradeep Srivastava'daki Asya Bankasının Daimi Temsilcisi tarafından hibe sözleşmesi imzalandı.

Tacikistan nüfusunun yaklaşık dörtte üçü deprem, çığ, toprak kaymaları ve sellere eğilimli kırsal alanlarda yaşıyor. İklim koşullarının değiştirilmesi, kötü planlama ve afet yönetimi kapasitesi ve sınırlı mali kaynaklar, insanların ya ölüm ya da yaralanma sonucu ya da ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

Dünyanın en yüksek dağ göllerinden olan Sarez Gölü ile ilgili hazırlanan bir proje ile sel yada afetler için erken uyarı sistemi hazırlıkları yapılırken diğer yandan da buzulların envanteri analiz edilecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.