Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD yaptırım uyguladığı Rusya'nın füze motorlarına bağımlı

Trump yönetimi ve Amerikan Hazine Bakanlığı geçtiğimiz hafta birçok Rus şirketine yaptırımlar getirmesine rağmen, Rusya’nın iki grup füze motorunu Amerikan Hava Kuvvetleri’ne 2018 yılında telim edeceği belirtildi.
Sde Editör
18 Haziran 2018 14:03
A+
A-

TASS haber Jaansı'na açıklama yapan makine üreticisi Energomash Scientific and Production Association'ın Baş mühendisi Pyotr Lyovochkin, Trump yönetimi ve Amerikan Hazine Bakanlığı'nın yaptırım uyguladığı Rusya'dan füze motorları almaya devam ettiğini söyledi.

Convair Division of General Dynamics tarafından üretilen Atlas 3 ve Atlas 5 adlı füzelerin, Antares füzeleriyle birlikte Amerikan Hava Kuvvetleri için yüklerini daha yüksek yörüngelere boşaltmada en ucuz ve ulaşılabilir çözümler sunduğu belirtildi.

Çokları tarafından farkedilmemekle beraber, Atlas füze ailesi ve Antares tipi füzelerin ilk aşamada Rus füze motorlarına ihtiyaç duyduğu aktarıldı. Haberde ise Rusya üretimi RD-180 ve RD-181 model füze motorlarına olan bu bağlılığın tehlikeli bir milli güvenlik tehdidi yaratacağı öne sürüldü. Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Energomash şirketi ile sözleşmesi ise 2019'un ikinci yarısına kadar uzanıyor.

Senato Ödenek Komitesi Başkanı Richard Shelby ise Senato'daki son Hava Kuvvetleri bütçesi oturumunda konuyu gündeme getiren kişi oldu.

RUS FÜZE MOTORLARINA BAĞIMLILIK SÜRÜYOR

Hava Kuvvetleri Amerika'nın tamamen yerli ULA, SpaceX ve Orbital ATK şirketlerinden yeni roketlerle ilgili öneriler alsa yeni roketler geçişin birkaç yıl alacak olması nedeniyle Rus füze motorlarına bağımlılığın sürdüğü de belirtiliyor.

Ancak öte yandan 2014 yılında her iki ülke için de zorlayıcı olan Ukrayna krizi döneminde bile Amerika'nın Rus füze motorlarına bağımlılığının Kongre tarafından ciddi şekilde ele alındığı RD-180 ile RD-181 modelin yasaklandığı belirtildi.

Yasağın 2015 yılında kaldırılmasının ardından ise Amerikan Hava Kuvvetleri 2016 yılı için geniş çaplı bir bütçeyi gündemine almıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.