Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD, Meksika ve Kanada'dan kritik imza: Yeni NAFTA imzalandı

G20 Zirvesi için Arjantin’de bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Meksika’nın liderleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yerini alacak ABD-Meksika-Kanada (USMCA) Anlaşması'nı G20 Zirvesi için bulundukları Arjantin'de resmen imzaladı.
Sde Editör
30 Kasım 2018 22:17

EURONEWS

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto zirve kapsamında bir araya geldi.

Liderler, NAFTA’ya alternatif olarak bulunan ve üç ülkenin isimlerinden oluşan USMCA Anlaşması’nı düzenlenen toplantıda imzaladı.

Kongre’nin onayı gerekiyor

USMCA'nın ABD Kongresi tarafından da onaylanması gerekiyor.

İmza töreninde konuşan Trump, Kongre’nin anlaşmayı onaylacağından emin olduğunu vurguladı. Trump, "Bir problem olacağını düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

ABD, Kanada ve Meksika arasındaki yaklaşık 1 trilyon dolarlık ticareti düzenleyen Nafta, 1 Ocak 1994 yılından bu yana yürürlükteydi.

ABD Başkanı Trump NAFTA’nın “adil olmadığını” savunuyordu. Anlaşmanın güncellenmesi için iki yıldır yürütülen müzakereler Kanada ile ABD arasında tartışmalara neden olmuştu.

Trump, NAFTA'nın yerine alacak yeni anlaşmayı 2 Ekim'de Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikle kamuoyuna duyurmuştu.

Anlaşmayı "ABD tarihinin en önemli ticaret anlaşması" olarak niteleyen Donald Trump, anlaşmanın Amerikan tarım ve otomotiv sektörleri için "büyük bir zafer" anlamına geldiğini ifade etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.