Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD İran Yaptırımlarından 8 ülkeyi geçici olarak muaf tutacak

ABD, İran'a uygulanacak yaptırımlardan 8 ülkenin geçici olarak muaf tutulacağını duyurdu.
Sde Editör
02 Kasım 2018 17:38
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik uygulamaya koyacağı ekonomik yaptırımlardan aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkenin geçici olarak muaf tutulacağı bildirildi.

Donald Trump yönetiminden adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, söz konusu muafiyetin petrol fiyatlarındaki aşırı artışın önüne geçilmesi amacıyla yapılacağını ifade etti.

İran'ın ham petrollerinin en büyük müşterileri ağırlıklı olarak Asya ülkeleri.

Bu kapsamda Pekin, Washington ile müzakere halinde. Kaynaklar, Çin'in muafiyet kapsamında tutulacak 8 ülkeden biri olduğunu belirtiyor.

Keza Hindistan, Japonya ve Güney Kore'nin de Washington'ın yaptırım muafiyetinden faydalanacak ülkeler olduğu kaydediliyor.

Trump yönetimi, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan İran'a yönelik tüm yaptırımları 5 Kasım itibarıyla yeniden hayata geçirecek.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından kendi fotoğrafıyla birlikte bir paylaşımda bulunarak yaptırımların 5 Kasım'da yürürlüğe gireceğini yazdı. Yaptırımlar İran'ın nakliye, finans, bankacılık ve enerji sektörlerini kapsıyor. Pazartesi günü yürürlüğe girecek yaptırımların ikinci ayağı, yaptırım kararına rağmen bu ülkeden petrol alan ülkeleri ya da iş yapan firmaları kara listeye almayı öngörüyor.

Diğer yandan Washinton'ın muaf tutacağı ülkeler Türkiye'yi de kapsayacak.

Buna ilaveten Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın da listede olabileceği öne sürülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran'a yaptırımlarda "Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında olduğunu biliyoruz. Ancak detaylar henüz elimize ulaşmadı." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun İran'a yönelik açıklamalarına atıfla Bakan Fatih Dönmez, "Bu pozitif açıklamadan dolayı memnuniyet duyuyorum" şeklinde konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.