Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD ile Çin arasındaki Ticaret Savaşı'nda buzlar eriyor

Çin Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ticaret savaşında uygulanan tüm ek gümrük vergilerini kaldırmayı amaçlayan müzakerelerin hızlandırılmasının umulduğu belirtildi.
SDE Editör
17 Aralık 2018 09:56
A+
A-

Çin 1 Ocak 2019 itibariyle ABD yapımı otomobillere ve otomobil parçalarına yönelik yüzde 25 ek gümrük vergisini geçici olarak askıya alıyor.

Çin Maliye Bakanlığı’ndan yapılan ve internet sitesinde paylaşılan yazılı açıklamada Çin ve ABD'nin birbirine uyguladığı tüm ek gümrük vergilerini kaldırmayı amaçlayan müzakereleri hızlandırmayı umduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump Çin’den gelen açıklamadan duyduğu memnuniyeti Twitter’dan dile getirdi. Trump “Çin biraz önce onlarla aramızdaki ticaret savaşı yüzünden ekonomilerinin beklenenden daha az büyüdüğünü açıkladı. ABD çok iyi gidiyor. Çin büyük ve kapsamlı bir anlaşma yapmak istiyor. Yakında olabilir” mesajını paylaştı.

Çin’den gelen açıklamanın ardından Tesla Model S ve Model X otomobillerinin Çin’deki fiyatlarını düşürdüğünü duyurdu. Çin Otomobil Bayiileri Derneği İthalat Komistesi Başkanı Wang Cun “Bu ABD ve Çin’in ticaret savaşında uzlaşıya varmak üzere olduğunun bir işareti” dedi.

Temmuz ayında Çin ABD'nin Çin yapımı araçlar ve otomobil parçalarına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 27.5’e yükseltmiş, Çin de bunun karşılığında Amerikan otomobil ve otomobil parçalarına yönelik gümrük vergilerini yükseltmişti.

Çin’den gelen ek gümrük vergisini askıya alma adımı, Çin’in 1 Aralık günü Arjantin’de yapılan Trump-Xi Jinping görüşmesinin ardından Pekin’in Amerikan üretimi soya fasulyesi satın almasından sonra geldi. Ek gümrük vergilerinin askıya alınması ve soya fasulyesi alımı Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşında buzların erimeye başlamasının ilk işaretleri olarak yorumlanıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.