Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB Trump'a karşı Asya'ya açılıyor

ABD ile ticari anlaşmazlıkların kızıştığı bir dönemde AB ve Asya'dan 51 ülkenin liderleri birlik ve dayanışma mesajı verdi. Zirvenin sonuç bildirgesinde "kurallara dayalı uluslararası düzene bağlılık" vurgusu yapıldı.
Sde Editör
20 Ekim 2018 10:22
A+
A-

DW

Avrupa ve Asya'dan 51 ülkenin devlet ve hükümet başkanları Brüksel'de yapılan Avrupa-Asya Toplantısında (ASEM) serbest ticaretin korunması ve güç birliği mesajı verdi. "Küresel Zorluklar Karşısında Küresel Partnerler" sloganı altında Perşembe akşamı başlayan iki günlük zirve, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Önce Amerika" sloganıyla yürüttüğü ticaret politikalarına karşı küresel bir mesaj olarak değerlendiriliyor.

Zirvenin Cuma günü açıklanan sonuç bildirgesinde ticarette her türlü korumacılık reddedilerek katılımcı ülkelerin "kurallar üzerine kurulu uluslararası düzene bağlılıkları" vurgulandı. Sonuç bildirgesinde, ABD Başkanı Trump'ın reform talep ettiği ve aksi takdirde ayrılmakla tehdit ettiği Dünya Ticaret Örgütü'ne de destek vurgusu yapıldı. Bildirgede iklim değişikliği ile mücadele, Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşılması gibi vurgular da yer aldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.