Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'AB ile Anlaşamazsak Gümrük Vergisi Getiririz'

ABD Başkanı Trump, Avrupa Birliği ile ticari konuda anlaşmaya varamaması halinde gümrük vergisi getirileceğini açıkladı
SDE Editör
21 Şubat 2019 10:35
A+
A-

TİMETÜRK

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile Beyaz Ev'deki görüşmesinde gazetecilere konuşan Trump, otomobillere yönelik gümrük vergilerinin yönetiminin değerlendirdiği birşey olduğunu söyledi.

"GÜMRÜK VERGİLERİ GETİRECEĞİZ"

Trump, "Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz. AB ile anlaşma yapmak için çok katılar. Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz." dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bu hafta başlarında, Trump'ın şu anda Avrupa'dan ithal otomobillerine ilave gümrük vergileri uygulamayacağına söz verdiğini söylemişti.

"ÇOK DİKKATLİ ÇALIŞTIK"

Ancak ABD Ticaret Bakanlığı, otomobil ithalatı hakkında hazırladığı raporu 17 Şubat'ta Beyaz Saray'a göndermişti. Rapor, Trump'ın otomobil ve parça ithalatına yüzde 25'e varabilecek gümrük vergileri getirmesine yol açabilir.

Trump, dün bu raporu bir çalışma olarak nitelendirerek, "Çok dikkatli çalıştık. Sonuçları gördük. Fakat asıl önemli olan AB ile adil bir anlaşma yapıp yapamayacağımız." dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.