Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Çin-ABD sürtüşmesi soğuk savaştan daha tahripkar olabilir"

Financial Times'dan Martin Wolf Çin-ABD sürtüşmesine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme kaleme aldı. Wolf'a göre, Çin-ABD sürtüşmesi soğuk savaştan daha tahripkar olabilir.
Sde Editör
31 Ekim 2018 09:51
A+
A-

Wolf'un FT'de yayımlanan değerlendirmesinde öne çıkan kısımlar şu şekilde;

"Çin uzmanı eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd , “yeni bir soğuk savaş” ın başlangıcında olduğumuzu reddediyor. Eğer o haklıysa, ikinci dünya savaşından sonra ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki aynı çatışmayı ele alırsak, ABD ve Çin arasındaki sürtüşmeler soğuk savaştan daha da zararlı olabilir."

"Yeni bir 'soğuk' savaş, K.Kore'de, Tayvn'da, Güney Çin Denizinde 'sıcak' savaşa da dönüşebilir; 1962'deki Küba füze krizini hatırlatıyor."

"Soğuk savaş ya da değil, bu stratejik çatışma derin ve dayanıklı görünüyor."

"Şimdi ABD'nin böyle bir çatışmayı gerçekçi olarak uygulayacağına kim inanıyor? Trump'un yıkıcı ticaret politikaları , Amerika'nın müttefiklerine yaptığı saldırılarda olduğu gibi, kuşkuları da pekiştiriyor. ABD'nin ayrıca Çin'in devasa malvarlığına sahip olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Çin, nüfusun büyüklüğü, dinamik ekonomisi ve birçok ülke için bir pazar olarak önemli. Elbette, Çin'in de çok önemli zayıflıkları var. Fakat Çin'in Sovyetler Birliği'nin yaptığı gibi teslim olacağı ya da yok olacağı ümidi saçma."

"Çin'in siyasi yapısı batıdan farklı kalmaya devam edecek, aksine bugün biz Çin'e benzemeye başlıyoruz."

"Çin’in ticaret kurallarına uymasını istiyorsak, kendimizi nasıl yapıyoruz? Fikri mülkiyet haklarını tanımasını istiyorsak neden bunların aşırı ve külfetli olabildiğini kabul etmiyoruz? İnsan haklarını büyük bir sorun olmaktan çıkarmak istiyorsak, kendi hatalarımızı neden tanımıyoruz?"

" Çin'in bazı yönlerden rakip olduğu, aynı zamanda hayati ve önemli bir ortak olduğunu kabul etmeliyiz. Dünya ekonomisinin istikrarını korumak ve iklim değişikliğini yönetmek, Çin'le işbirliği yapmaksızın imkansız olacaktır."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.