Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yapay Zeka Konuşma Yeteneği Olmayan İnsanlara Umut Olabilir mi?

Yapay zekanın beyne yerleştirilen implant elektrotlardan alınan sinyalleri bilgisayar üretimli konuşmaya dönüştürülebilmesi noktasında ilerleme kaydedildi.
SDE Editör
04 Ocak 2019 10:38
A+
A-

Felçli ve konuşamayan birçok insanın, beyindeki konuşma sinyalleri doğrudan deşifre edilememiti. Ancak son zamanlarda üç araştırma ekibi beyne cerrahi olarak yerleştirilen elektrotların bilgisayar tarafından oluşturulan konuşmaya dönüştürülmesinde ilerleme kaydetti. Araştırmacılar yapay sinir ağları olarak bilinen hesaplama modellerini kullanarak, bazı durumlarda insan dinleyicileri için anlaşılır olan kelimeleri ve cümleleri yeniden yapılandırdılar. İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışan sinir mühendisi Stephanie Martin bu gelişmeyi, "kesinlikle heyecan verici" olarak niteledi.

Bir felç veya hastalıktan sonra konuşma kabiliyetini yitirmiş kişiler için umut ışığı niteliğinde olan araştırmanın geliştirilmesi süreci devam ediyor. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.