Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Uluslararası İletişimde Yeni Dönem: İran, Türkiye, Azerbaycan ve Umman Anlaştı

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Cehromi, "Türkiye, Azerbaycan ve Umman ile iletişim alanında iş birliği konusunda mutabakat sağladık." dedi.
SDE Editör
02 Ocak 2019 10:38
A+
A-

AA

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Türkiye, Azerbaycan ve Umman ile iletişim alanında iş birliği için mutabakat sağladıklarını söyledi.

Cehromi, başkent Tahran'da düzenlenen "Ulusal Bilgi Ağı Geliştirme Projesi" açılış töreninde yaptığı konuşmada, internet teknolojisi alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İran'da internet erişimi sağlayan iletim ağının 68 bin 920 kilometreye ulaştığını kaydeden Cehromi, ancak uluslararası internet bağlantılarında sürekli sorunlar yaşadıklarını, dolayısıyla yaptırım tehditlerinin etkisini en aza indirmek ve güçlü bir iletişim ağı oluşturmak için komşu ülkelerle iş birliği içinde çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Cehromi, şunları kaydetti:

"Türkiye, Azerbaycan ve Umman ile iletişim alanında iş birliği konusunda mutabakat sağladık. Rusya, Irak, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile müzakere aşamasındayız. İnternete bağlanırken Avrupa ülkelerinin ağlarını değil bölgesel ağları kullanmayı istiyoruz."

Ülkedeki internet altyapısının geliştirilmesi için geçen yıllarda büyük adımlar attıklarını dile getiren Cehromi, kablosuz internet bağlantısı sağlayan Wi-Fi kullanımının arttığını ve 4G teknolojisinin ciddi oranda büyüdüğünü belirterek, bu gelişmeler üzerine sabit hatlı internetin pazar payının azaldığını aktardı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.