Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'ın Başkanlık Emri Yapay Zeka Savaşını Kızıştırdı

Yapay zeka “savaşı” ABD Başkanı Donald Trump’ın salı günü yayımladığı “Yapay Zekada Amerikan Liderliğini Muhafaza Etmeye Dair Başkanlık Emri” ile yeni bir boyut kazandı.
SDE Editör
13 Şubat 2019 11:45
A+
A-

EURONEWS

10 maddeden oluşan başkanlık emri Amerikan kurumlarına yapay zeka çalışmalarında ABD’nin lider olmasını ve önderliğini koruması talimatını veriyor. ABD eski Başkanı George W. Bush döneminde Bilişim Yetkilisi olan Theresa Payton NBC’ye yaptığı açıklamada gelinen süreci “Bu bir tür yeni silah savaşı” şeklinde yorumladı.

Çin 2017 yılında hazırladığı ulusal yapay zeka planında bu alandaki çalışmalara ağırlık vereceğini ortaya koymuştu. Hatta bu plan ABD’nin Ay yörüngesine uçuş gerçekleştiren Apollo aracına benzetilmişti. Trump başkanlığındaki Beyaz Saray iki sene süren sessizliğinin ardından harekete geçti. Donald Trump salı günü kapsamlı bir yapay zeka emri yayımladı.

Dünyada yapay zeka çalışmalarının önemli bir kısmı Google gibi özel Amerikan şirketleri bünyesinde sürüyor. Trump’ın başkanlık emri özel firmaların planlarında bir değişiklik getirmiyor.

ABD dünyadaki yapay zeka yatırımların büyük bir kısmını çekiyor. 2018’de 19.2 milyar dolarlık yapay zeka yatırımlarından yarısından fazlası ABD’ye gitti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.