Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
BİLGİ NOTU - AB Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED7) Zirvesi Sonuç Bildirgesi Açıklandı.
12 Eylül 2020 00:30

Fransa ev sahipliğinde Korsika adasında düzenlenen toplantıda, Fransa’nın çıkarlarının ön planda olduğu ve bunun sonucu olarak toplantı sonucundaki kararların da bölge ülkelerinden ziyade, Fransa’nın bu bölgedeki çıkarlarını gerçekleştirmeye yönelik olduğu açıkça görülmektedir.

Sonuç bildirgesinde açıklanan, Avrupa’nın birlik ve dayanışma içerisinde olma ifadesi, Fransa’nın istekleri ve çıkarları doğrultusunda ve Fransa’yı destekleyecek şekilde manasına geliyor. Türkiye’nin saldırgan olarak nitelendirilmesi ise bunu açıkça gösteriyor.

Bu anlamda, sözde Türkiye’nin saldırgan tutumunun önlenmesi için AB’nin arabulucu olarak desteklenmesi ise bu sorunun asıl kaynağı olan AB’yi aynı zamanda hakem olarak belirlemek gibi bir hatayı içeriyor. Fransa’nın İngiltere ile arasındaki adalar için herhangi bir hak tanımazken, Türkiye’nin 2 km bile uzaklığı olmayan MEİS adası için bunun tam tersine bir görüş savunması ise ciddi bir devlet olduğu konusunda kuşkulara neden oluyor.

Diğer taraftan Libya konusunda, Hafter güçlerinin Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından yenilgiye uğratılmasından sonra, Hafter’e sivilleri katletmesi için her türlü silahı ve desteği sağlayan Fransa tarafından silahlı çatışmanın çözüm olmadığından bahsedilmesi ise oldukça garip. Aynı şekilde İrini Operasyonuna destek sağlanacağının ifade edilmesi de Hafter’e yönelik desteğin devam edeceğini gösteriyor. Bu ise bölgenin karıştırılmaya devam edeceğine işaret. Buna yönelik saldırılar önümüzdeki dönemde beklenebilir.

Bildiriye eklenen “AB’nin Lübnan halkının yanında olduğu” ifadesi ise Fransa’nın saldırı sonrası Lübnan’da etkin güç olma çalışmalarında AB desteğini yanına alma olarak yorumlanabilir.

Sonuç bildirisinde İsrail ve BAE anlaşmasının memnuniyetle karşılandığının belirtilmesi de İsrail’i kendi taraflarına çekmek için bir taviz gibi.

Sonuç olarak yayınlanan Fransa yanlısı bu bildirinin sorunu çözmekten ziyade Fransa’nın çıkarlarına yönelik olarak bölgedeki sorunları daha da artıracağı düşünülmektedir. Fransa bu bölgeden elini çekmediği sürece bölge halkı acılar çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

 

İlgili habere ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.sde.org.tr/avrupa/ab-uyesi-guney-avrupa-ulkeleri-zirvesi-sonuc-bildirgesi-aciklandi-haberi-18282