Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yunanistan'dan "Ama"lı Zeytin Dalı

"Türkiye'ye zeytin dalı uzattık ama bu uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygıya bağlı'
SDE Editör
26 Temmuz 2019 14:30
A+
A-

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve S-400 meselelerini ve Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi. Yunan medyasına bir demeç veren Dendias, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in Türkiye'ye 'zeytin dalı' uzattığını söyledi. Ama bu adımın uluslararası hukuk ve anlaşmalara saygıya bağlı olduğunun altını çizen Dendias, "Ankara'nın bu çağrıya nasıl karşılık vereceğini göreceğiz" diye konuştu.

Yunan Başbakan Miçotakis'ten Türkiye ile ilişkilerde 'cesur adımlar' çağrısı

Temmuz ayı başında göreve gelen Başbakan Kiryakos Miçotakis, Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım çağrısında bulunuyorum."

Öfkeli bir retorikten uzak durarak uluslararası hukuk ve dostane iş birliği yönünde ilerlemek istediklerini belirten Miçotakis, "Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. Bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Miçotakis, 7 Temmuz'daki seçimlerden önce yaptığı bir açıklamada ise Doğu Akdeniz'de yapılan doğal gaz sondaj çalışmaları ile ilgili kriz hakkında Türkiye'ye Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının uygulanmasını savunmuştu. Yunan başbakan açıklamasında, Ankara hükümetinin Kıbrıs'ın egemenlik haklarını ihlal etmeye devam etmesi halinde ada ülkesinin Yunanistan ile birlikte AB'yi yaptırım uygulamaya çağırması gerektiğini söylemişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.