Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yeşiller'den İçişleri Bakanı'na: "İslam Almanya'ya ait değildir" demiştiniz

Yeşiller Partisi İçişleri Bakanı Seehofer'i Özil olayından sorumlu tuttu. Eş başkan Habeck Bakan Seehofer'in "İslam Almanya'ya ait değildir" şeklindeki sözlerini hatırlattı
Sde Editör
25 Temmuz 2018 16:24

DW

Mesut Özil takımı ile Arsenal'ın Singapur'daki hazırlık kampında ter döküyor. Almanya'da ise milli takımı bırakma nedenleri arasında "ırkçılık ve saygısızlığı" da saymasının yankıları sürüyor. Alman Yeşiller Partisi Özil olayıyla ilgili açıklamalarında Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer'i eleştirdi. Yeşiller'in eş başkanı Robert Habeck Türk asıllı çoğu Alman'ın yabancılaştırılmasında ve Mesut Özil'in milli takımı bırakmasında Seehofer'in de sorumluluk payı olduğunu söyledi.

Yeşillerden federasyona suçlama

Habeck Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, "İçişleri Bakanının İslam'ın Almanya'ya ait olmadığını söylemesi,bütün Müslüman oyuncuları dışlamak anlamına gelir” dedi. Özil milli takımı bıraktığını açıkladığı Twitter mesajında ırkçılığa uğratıldığını ve federasyon sorumlularının Türk asıllı olmasına salgı göstermediklerini dile getirmişti.

İçişleri Bakanı Seehofer mart ayında Bild gazetesine verdiği mülakatta "İslam dini Almanya'ya ait değildir, Almanya'yı Hristiyanlık şekillendirmiştir, ancak burada yaşayan Müslümanlar da Almanya'ya aittirler” demişti. Seehofer'in sözleri Almanya'da hararetli tartışmalara yol açmış ve koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Partisi ile Başbakan Angela Merkel bakanın tanımlamalarına katılmadıklarını belli etmişlerdi.

Bakanın sözlerini "çok çirkin" olarak nitelendiren Yeşiller eş başkanı Habeck "Kökleri farklı olan insanlara böyle bir mesajın verilmesi son derece vahimdir. Çünkü onlar ülkemizde nasıl giderek daha fazla dışlandıklarını hissediyorlar” dedi. Robert Habeck "siyasi sağın ektiği ve eski Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) politikacılarının suladıkları tohumların filiz vermeye başladığını" sözlerine ekledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.