Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yarın Ankara'ya Gelecek Mogherini'nin Ajandasında neler var?

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, 22 Kasım Perşembe günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temaslarda bulunacak.
Sde Editör
21 Kasım 2018 09:47
A+
A-

EURONEWS

Ankara, Türkiye-AB arasında üst düzeyli önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ve Avrupa Birliği’nin (AB) kendi içlerinde seçim maratonuna girdikleri bir dönemde taraflar Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantısı çerçevesinde bir araya gelecek. Görüşmelerin geniş bir yelpazeye yayılan gündemine bakıldığında, taktiksel bir yakınlaşma mı yoksa uzun vadeli bir işbirliğinin konsolidasyonuna yönelik mi olduğu halen tartışılıyor.

Mogherini ve Hahn'ın Ankara ajandasında neler var?

Ankara'daki toplantıda Suriye’deki durum, İran’a yönelik yaptırımlar ve Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere ortak çıkar ve endişe yaratan konulara odaklanılacak. Ayrıca, terörle mücadele, göç yönetimi konusunda işbirliği ve AB-Türkiye ikili ilişkileri de toplantı çerçevesinde ele alınacak.

Öte yandan, Türkiye’de son dönemde akademisyen ve sivil toplum temsilcilerine yönelik tutuklamalar ve gözaltı kararlarına Avrupa Birliği’nin verdiği kararlı demeçlere bakıldığında, Türkiye’de hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi gereği de toplantıda öne çıkması beklenen başlıklar arasında.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.