Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'tan Macron'a: 'Aptallığına Yanıt Vereceğiz'

Fransa'nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) teknoloji şirketlerine vergi uygulanacağı açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'tan açıklama geldi.
SDE Editör
27 Temmuz 2019 14:53
A+
A-

MEPA NEWS

Fransa'nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) teknoloji şirketlerine vergi uygulanacağı açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Paris'e yönelik "önemli bir karşı eylem"de bulunulacağını söyledi.

Trump sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Eğer herhangi biri onları (teknoloji şirketlerini) vergilendirecekse, bu kendi ülkeleri olmalı. Macron'un aptallığına karşı en kısa zamanda önemli bir karşı eylem ilanı yapacağız." ifadelerini kullandı. Trump paylaşımına "Her zaman söylemişimdir, Amerikan şarabı Fransız şarabından daha iyidir!" şeklinde devam etti.

Beyaz Saray ise Trump'ın geçtiğimiz hafta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü ve Fransa'nın önerdiği dijital hizmet vergisi ile ilgili endişelerini dile getirdiğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere, ABD'nin Fransa'nın Amerikan şirketleri ve çalışanlarından dijital hizmet vergisi alma kararından dolayı son derece hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Deere açıklamasına "Fransa'nın tek taraflı tedbiri ekonominin çeşitli sektörlerinde hizmet veren ABD teknoloji şirketlerini hedef alıyor gibi duyuyor." şeklinde devam etti.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi (USTR) geçtiğimiz ay, Trump'ın vergiler hakkında soruşturma talimatı vermesinin ardından 19 Ağustos'ta Fransa'nın büyük teknoloji şirketlerine yönelik planlanan vergiler hakkında Washington'un yeni gümrük vergileri ya da diğer ticari kısıtlamalar getirmesine yol açabilecek bir oturum yapılacağını söyledi.

USTR ayrıca, Fransız yetkililerin öne sürdüğü verginin ABD şirketlerine karşı de facto bir ayrımcılığa neden olacağını ileri sürdü.

Verginin 2019 yılı başlangıcından itibaren geriye dönük uygulanması bekleniyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.