Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Theresa May Brexit oylamasının ertelendiğini duyurdu

İngiltere Başbakanı Theresa May Avam Kamarası'nda 11 Aralık'ya yapılması planlanan Brexit oylamasının Kuzey İrlanda'nın durumunu gerekçe göstererek ertelendiğini söyledi.
SDE Editör
11 Aralık 2018 10:45
A+
A-

EURONEWS

May'in pazartesi günü kabine toplantısı yaptığı ve kurmaylarıyla görüşmesi sonrası bu kararı aldığı belirtildi. May, Kuzey İrlanda sınırını erteleme nedeni olarak gösterse de kendisine yakın isimler mecliste en az 100 oy elde edemeyeceğini ve Brexit konusunda ağır bir yara alabileceği endişesiyle de böyle bir karar aldığı söyleniyor. May'in bir konuyla ilgili bir 'b planı' hazırlamak için zaman kazanmaya çalıştığı belirtiliyor.

Ancak Başbakan May'e yakın mecliste yetkili bir ismin oylamanın sonucu ne olursa olsun hükümetin Brexit konusunda değişmez bir politikası olduğunu, oylamanın sonucuna bakılmaksızın '50'inci maddenin yeniden devreye sokulmayacağını söylediği belirtildi.

Söz konusu yetkili "İngiliz halkı ayrılma konusunda kesin kararını verdi. Biz de bu isteği yerine getireceğiz." açıklamasında bulundu.

Oylamanın bir hafta sonra ya da Ocak ayının başında yeniden yapılması planlanıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.