Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

NATO: Rusya Balkanlar'a müdahale ediyor

Kuzey Atlantik İşbirliği Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Balkan ülkelerine müdahalede bulunarak NATO'ya katılmalarına engel olduğunu söyledi.
SDE Editör
08 Şubat 2019 11:23
A+
A-

Kuzey Atlantik İşbirliği Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Balkan ülkelerine müdahalede bulunarak NATO'ya katılmalarına engel olduğunu söyledi.

Brüksel'de Euronews'ün sorularını cevaplandıran Stoltenberg, "Rusya bağımsız ulusların siyasi süreçlerine karışmaya, müdahale etmeye çalışıyor. Bence bu yanlış." dedi.

Makedonya'nın NATO'ya üyelik sürecinin başladığı günde konuşan Stoltenberg, "Üsküp'te parlamentonun çoğunluğunun, siyasi partilerin çoğunluğunun NATO'ya katılmak istediğini görüyoruz. Biz de bunu olumlu karşılıyoruz" diye konuştu.

Bağımsız ülkelerin NATO ile ilgili kararlarına saygı duyduklarını belirten Stoltenberg, "Ancak Sırbistan çok açık bir şekilde NATO'ya katılmak istemediklerini ifade etti. Biz buna saygı duyarız. Rusya da bağımsız ülkelerin kararlarına saygı duymalı." ifadelerini kullandı.

INF Anlaşması: Rusya'yı ikna etmeye çalışacağız

Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararlarını da yorunlayan NATO Genel Sekreteri, " Biz yeni silah yarışı istemiyoruz. Bizim yapacağımız şey Rusya'yı anlaşmaya geri dönmesi için ikna etmeye çalışmak olacak. Çıkma kararının ardından 6 aylık bir süreç var. Bu süre zarfında Rusya geri dönebilir. Biz aynı zamanda silahların kontrolü konusunda yeni girişimler üzerinde duruyoruz. INF Anlaşması olmayan bir dünya da NATO'nun caydırıcı rolünün devam etmesi gerekir." şeklinde konuştu.

1987 yılında imzalanan INF anlaşmasına göre menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya orta menzilli füzelerin yasaklanması öngörülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.