Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mogherini: Dünya’nın İran ile ticaret yapması gerekir

AB Dış Politika Komiseri Bayan Federika Mogherini, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) korunması için dünya’nın İran ile ticaretinin gerekli olduğunu söyledi.
Sde Editör
07 Ağustos 2018 14:16

Yeni Zelanda’da temaslarda bulunan Mogherini, Dışişleri Bakanı Winston Peters ile yaptığı ortak basın toplantısında, ‘’Tahran bugüne kadar KOEP çerçevesindeki tüm taahhütlerine bağlı kalmıştır. AB, ticaret ortaklarını kendisi seçmekte ve Amerika’nın isteklerini dikkate almamaktadır. AB, ülulslararası şirketler ve diğer devletlerden de KOEP’in korunması için İran ile ticaretlerini arttırmalarını istemektedir’’ dedi.

İGC haber ajansının bildirdiğine göre, İran ile ticaretin teşvik edilmesini gerekli nitelendirerek, ‘’AB, diğer tarafları buna teşvik etmenin yanında İran milletinin KOEP’in menfaatlerinden yararlanmaları için İran devletini KOEP’te kalmaya da teşvik etmektedir’’ dedi.

KOEP’in devamını İran ve dünya yararına olduğunu ifade eden Mogherini, nükleer silahların elde edilmesinin engellenmesinin tüm dünya yararına olduğundan herkesin KOEP’in korunması yönünde çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.