Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Merkel: AB Zirvesinde Türkiye'ye Yaptırımlar Gündemimizde Olacak

Almanya Başbakanı Merkel, AB Liderler Zirvesinde Türkiye'ye yönelik olası yaptırımların gündemlerinde olacağını söyledi
SDE Editör
20 Kasım 2020 14:52
A+
A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde Türkiye'ye yönelik olası yaptırımların gündemlerinde olacağını söyledi.

AB ülkeleri liderleriyle gerçekleştirdiği video konferans görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Başbakan Merkel, Aralık ayında gerçekleşecek zirveye ilişkin, "10 Aralık'ta gerçekleşecek AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunu da görüşeceğiz. O zamana kadar gelişmelere bakmalı ve bir karar vermeliyiz." ifadelerini kullandı.

Merkel ayrıca, olası yaptırımları tartışmadan önce önümüzdeki birkaç haftalık süreçte yaşanması muhtemel gelişmeleri izlemek istediklerini belirtirken, "10 Aralık'taki zirvede Türkiye konusunu masaya yatırmak için daha önce mutabık kaldık" ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Mass: Ankara'ya karşı sabrımız tükeniyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise Türkiye'ye karşı Merkel'in aksine daha sert bir üslup kullandı. "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki provokasyonları durdurması gerektiğini" savunan Mass, Türkiye'nin gelecek ayki zirvede AB yaptırımlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını ve Berlin yönetiminin Ankara'ya karşı sabrının tükendiğini öne sürdü.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.